Crusader Kings II’de Harita Temizliği

CK2 günlüklerinde bugün “border gore”dan bahsediliyor.

Merhabalar!

Son birkaç günlükte haritanın yeniden düzenlenmiş alanlarına bakmıştık. Bunlardan daha fazla olsa da sıkıcı olabileceği için üst üste göstermek istemedik.

Onun yerine bugün küçük bir bedava özelliğe bakacağız. Düzensiz sınırlara katlanamayanlar için yeni bir oyun ayarı! Harita değişiklikleri gibi bu da gelecek eklentiyle birlikte çıkacak olan yamada olacaktır. Bu özellik benim kendi yaptığım bir şeydi ve bu gibi durumları engellemeye çalışacak:

Bordergore_example.png

Bu örnekten de görebileceğiniz gibi İskoçya’nın Anadolu’da toprağı var. Bu toprağı kontrol etmeler için mantıklı bir sebep yok. Ne karadan bir bağlantısı var, ne denizlerle bağlı ne de “De Jure” bölgelerinin içinde.

Bu oyun ayarına “Eksklav Bağımsızlığı (Exclave Independence)” deniyor ve tam da dediği şeyi yapıyor, eksklavları bağımsız yapmak. İsteğe bağlı bir oyun ayarıdır ve daha çok “gerçekçiliği” arttırmak içindir.

Exclave_GR.png

Daha önce verdiğimiz İskoçya örneği bu durumun en kötü durumlarından biridir ve bu ayar bunu engelleyebilir. İskoçya’nın hükümdarı öldüğünde, oyun eksklavları belirler ve en uygun hareketi yapmaya çalışır. Eğer toprakları tamamen eksklavolan hükümdarlar varsa bağımsız olurlar, hükümdar yoksa bir köylü lideri toprakları ele geçirir. Sonuç olarak da bu hale gelir:

Bordergore_cured.png

Eğer benim gibiyseniz bu ayarla oynamak gece gündüz kadar farklıdır. Artık birkaç yüzyıl sonra gözlerinizi yerinden çıkarmak isteyeceğiniz haritalar olmayacaktır. Daha önce de bahsettiğim gibi ayarın farklı ayarları vardır, aşağıda bunların hepsi yer alıyor:

Eksklav Bağımsızlığı oyun ayarı eklendi. Amacı bağlantılı olmayan toprakların hükümdar değişikliklerinde ortadan kaldırılmasıdır. Yeni hükümdar savaşta değil ise ayara göre eksklavlar bağımsız olur. Bu durumda AI savaşta ise, savaşta olmadıkları tarihe kadar her yıl bir eksklavından kurtulmaya çalışacaktır (bu oyuncular için geçerli değildir).

Ayarlar:
Kapalı – Normal ayar, herhangi bir bağımsızlık yok.
Kısıtlı – Eksklavlar ile başkent bölgesi arasında bir şehirden fazla mesafe varsa veya karakterin öncelikli De Jure bölgesine deniz yoluyla bağlı değil ise bağımsız hükümdar barışta olduğunda özgür olurlar.
Kısıtlı (Deniz) – Eksklavlar ile başkent bölgesi arasında bir şehirden fazla mesafe varsa veya karakterin öncelikli De Jure bölgesine deniz yoluyla (1000 mesafe birimi) bağlı değil ise bağımsız hükümdar barışta olduğunda özgür olurlar.
Büyük – Eksklavlar, karakterin öncelikli De Jure bölgesinde değil veya deniz yoluyla bağlı değil ise özgür olurlar.
Sert – Eksklavlar, karakterin öncelikli De Jure bölgesinde değil veya deniz yoluyla (1000 mesafe birimi) bağlı değil ise özgür olurlar.
Tam – Eksklavlar, karakterin öncelikli De Jure bölgesine deniz yoluyla
(1000 mesafe birimi) bağlı değil ise özgür olurlar. Başarımları kapatır.

Daha anlaşılabilir bir örnek göstermek için eski bir oyunu bu ayarla açtım. Böyle göründü:

Exclave_ex2.png

Moğol İmparatorluğu’nun (açık maviler) hükümdarı öldükten sonraki durum:

Exclave_cure_mongol.png

Bengal Kralı’nın ölümünden sonra:

Exclave_cure2.png

Asıl topraklarından çok uzak olduğu için Moğolların toprakları köylü yöneticilere geçti ama Bengal’in toprakları ise bağımsız oldu.

Umarım bu değişiklik ilginç gelmiştir, gelecek günlükte haritalar hakkında konuşmaya devam edeceğiz.
Geliştirmenin hala ilk aşamasında olduğumuz için günlüklerin düzenli olmayacağını unutmayın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr