Crusader Kings II’de Taç Giyme Töreni

CK2 günlüklerinde bu hafta Holy Fury eklentisinde Katoliklere eklenen taç giyme töreninden bahsediliyor.

Merhabalar. Bugün paganlardan konuşmayı bırakıp Katoliklere geri döneceğiz ve Holy Fury ile eklenen taç giyme törenlerine bakacağız.

20180730085127_1.jpg

Holy Fury eklentisi ile bir Katolik krallığın veya imparatorluğun tahtına geçmek sadece bir ünvan kazanma olmayacak. Yeni kralın taç giyme töreni hazırlaması (yeni entrika kararı ile) ve Katolik kilisesinin tanınmış üyelerinden biri tarafından kralın meşruluğunun ilan edilmesi gerekecek.

Katolik bir yönetici resmi olarak taç giymediği zaman popülaritesi gittikçe düşecek, vassalları meşru olmayan bir kral tarafından yönetildikleri için gittikçe huzursuz olmaya başlayacak.

20180730085152_1.jpg

Taç giymenin iki aşaması var: hazırlık ve tören. Hazırlık sırasında yönetici, tacı kimin giydireceğini belirleyecek ve tören için para harcayacak. İkinci aşamada ise tören başlayacak, kral konuklar ile etkileşime girebilecek ve son olarak da tacını giyecek.

Töreni hazırlarken üç farklı tür rahip seçebilirsiniz: krallıktaki düşük seviyeli bir teokratik vassal, yüksek seviyeli bir teokratik vassal (Kardinal, Antipope, Piskopos Prens) veya Papa’nın kendisi. Free Investure geçiremeyenler ise sadece Papa’yı seçebilecek. Yerel bir rahip piskopos tarafından taç giydirilmek pek prestijli olmasa da daha ucuzdur, kilisenin üst seviyesindeki kişiler (özellikle de kralı sevmiyorlarsa) tuhaf ve pahalı istekler yapabilir.

Coronation2.jpg

Taç giydirmekten sorumlu kişilerin istekleri oldukça farklılık gösterebilir, özellikle de Papa’nınkiler. Papa krallığınızdaki Investiture yasasını değiştirmenizi isteyebilir, aforoz edilmiş bir krala Papalık adına savaş açmanızı isteyebilir veya bazı Orta İtalya şehirlerini alıp kendisine vermenizi isteyebilir. Daha makul istekler için aranızdaki ilişkiyi iyileştirmeye çalışabilirsiniz.

Seçtiğiniz kişinin istekleri karşılandığında törenin bütçesini belirleyebileceksiniz. Bu bütçe törenin nasıl olacağını, eventleri ve kaç kişinin katılacağını belirleyecek.

Abartılı taç giyme törenleri prestijlidir, tüm vassallarınız, sarayınızdakiler ve hatta komşu Hristiyan ülkelerin yöneticileri davet edilir. Daha küçük ve kapalı törenler ise sadece konsülünüzün katıldığı özel törenlerdir.

20180730091014_1.jpg

Tören bittiğinde karakteriniz seçtiğiniz rahibe göre belirlenen bir özellik alacak ve törenden önceki ziyafette aldığı ek özelliklere de sahip olmaya devam edecek.

Ekran görüntülerinden fark etmiş de olabilirsiniz, kralın taç giyip giymediğine göre portreler de değişecek. Taç giymemiş yöneticiler kilise tarafından meşru sayılana kadar portrelerinde taç giyemeyecekler (Holy Fury’e sahip olmayanlarda eskisi gibi devam edecek tabii).

20180730091758_1.jpg

Portrelerle ilgili tek değişiklik bu değil. Holy Fury ile karakterlerin giyebileceği özel taç eserleri de (artifact) geliyor. Bu taçların çoğu belli koşullar sağlandığında giyilebilir ve karakterin hanedanlığı yerine belli bir ünvana bağlıdır.

Coronation6.jpg

Coronation7.jpg

Bugünlük bu kadar, gelecek hafta görüşmek üzere!

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr