Crusader Kings Masa Oyunu Duyuruldu

PDXCON 2018’de Paradox’un bazı oyunlarını boardgame (masa oyunu) haline getireceği duyuruldu. Bu oyunlar Cities: Skylines, EU, HOI ve CK olarak duyurulsa da şüphesiz ki üzerinde en çok uğraşılmış olanı Crusader Kings için olanı.

1eafed65da9b91ffcbfafc3be66e3184_origina...2d314a4543

En az 3, en fazla da 5 oyuncuyla oynanabilen bu masa oyununda amacınız ortaçağ Avrupasında etkinizi yaymak, hanenizin rakiplerine üstün gelmesini sağlamak. Bunun için karakterlerinizi evlendirmeniz gerekecek, diplomasi yapmanız, daha da fecisi entrika yapmanız gerekecek. Vassallarınızı kullanarak zenginliğinizi arttırmanız, askeri gücünüzü pekiştirmeniz ve bu esnada haçlılara katılmanız gerekecek.

Kazanmak istiyorsanız bu oyunda size kurulan komploların üstesinden gelmeli, istilalara göğüs germeli ve son olarak evlenmelisiniz.

Oyunun Standard versiyonunda 70 plastik minyatür bulunuyor, farklı kültürlerden 5 farklı tasarımda bunlar şövalyeler, yaya askerler, kaleler olmak üzere değişiyor. Aşağıda bu minyatürlerden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Görsel
Görsel
Görsel

Eğer oyunun Royal Edition halini alrısanız ekstra 4 figür, gemi ve Spymaster minyatürleri de edineceksiniz. Oyunun Kickstarter’daki para toplama kampanyasının beklenenden fazla destek görmesi durumunda bu editionun bonuslarının arttırılacağı ifade ediliyor. Oyunun nasıl işlediği henüz beta sürümde olan oyunun manuelinde anlatılmış.

1693311afe5dae0111e053b800538729_origina...026db1ca14

Oyunda yapabileceğiniz farklı hamleler var, bu hamleleri edindiğiniz kartlarla yapıyorsunuz. Bu kartlar şimdilik Evlenmek, İnşaat, Geliştirmek, Entrika, Devirmek, Ordu Çıkartmak, İstila Etmek, Vergi Almak ve Haçlıya Katılmak şeklinde. Her aksiyon kartı bir eventle karşılaşmanızı sağlıyor, bu event sonrasında beklemediğiniz şeyler başınıza gelebilir.

Oyundaki karakterlerinizin traitleri var ve birçok hamlede başarılı olup olamayacağınız bu traitlere bağlı. Bu traitler pozitif veya negatif olabilir, altın ödeyerek daha fazla trait kazanabilirsiniz. Bazı hamleler için negatif traite sahip olmak bile başarılı olunmasını sağlayacak şey olabilir.

5d379bf426e0a82b131ca3fe293b23b0_origina...92a4656d33

Oyunun Kickstarter sayfasına erişmek için tıklayın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr