EU: TBG’de Kutu Tasarımı ve Monark Puanları

Görsel

Europa Universalis: The Board Game geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunun kutusundan ve monark puanlardan bahsediliyor.

Bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Essen’de düzenlenen SPIEL isimli Avrupa’nın en büyük masa oyunu konferansına katılmamız vesilesiyle bu günlük biraz gecikti. Tahmin edebileceğiniz üzere son zamanlarda oldukça yoğunuz, geçtiğimiz günlükte sizlere bir sonraki günlükte oyundaki major ülkelerden bahsedeceğimizi belirtmiştik, ne yazık ki bu konuyu önümüzdeki günlüğe erteleyeceğiz.

EUcover-w-titlelogos-web.jpg

Kutu Tasarımı ve Piyonlar

Bu geliştirici günlüğünün konusunu değiştirmiş olmamız anlatacak başka ilginç şeylere sahip olmadığımız anlamına gelmiyor. Tam tersi, umuyoruz ki sizler de Tomasz Jedruszek tarafından oluşturulmuş bu kutu kapak tasarımını bizler kadar beğeneceksiniz. Bu kapak görselinin hem genel hatları hem de ayrıntılarıyla Europa Universalis’in ruhunu yansıttığını düşünüyoruz. Tomasz daha önceleri A Game of Thrones (2. sürüm) ve Dominion gibi bazı masa oyunlarının kapak tasarımını yapmış bir isim, aynı zamanda Magic the Gathering için yapmış olduğu çok sayıda çizimi mevcut, kendisinin eserlerini ArtStation üzerinden inceleyebilirsiniz.

Miniature-sample.jpg

Bunun yanı sıra ilk piyon tasarımlarımızı tamamladık ve bir miktar piyonu 3 boyutlu bir şekilde bastırdık. Bu ayrıntılı asker figürlerinin oyunun görselliğine zenginlik katacağını düşünüyoruz.

EU-board-3D-4.2-web.jpg

Monark Puanı

Şimdi gelin biraz oynanıştan bahsedelim. Zannediyorum tüm EU4 oyuncuları monark puanı sistemine aşinadır, ancak bu günlüğü video oyunu oynamamış kişiler veya sadece eski sürümleri oynamış kişiler de okuyabileceği için biraz ayrıntıya girerek anlatacağız.

Monark puanı ülkenizin çeşitli eylemlerde kullanabildiği kaynaklar, Administrative (İdari), Diplomatic (Diplomatik) ve Military (Askeri) olmak üzere 3 kategoriye ayrılıyorlar. Bu puanlar ülkenizin bu 3 alandaki yenilikçiliğini ve eylem gerçekleştirebilme kapasitesini belirtiyor. Oyunda hükümdarınızın yetenekleri ve danışmanlarının etkinliği ne oranda monark puanı edindiğinizi belirliyor. Önümüzdeki geliştirici günlüklerinden birinde danışmanlara dair daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Bu zamana kadarı video oyunuyla aynıydı, şimdi meselenin farklılaştığı kısma – masa oyunua gelelim. Oyunda her türden eylemi gerçekleştirebilmek için monark puanına ihtiyacınız var, örneğin ordu hareket ettirmek veya askeri bir kart oynamak, tüm bunlar için monark puanı gerekiyor. Bu puanları isterseniz idea geliştirmelerinde, isterseniz general ediniminde, isterseniz diplomatik nüfuzunuzu arttırmada ve daha birçok eylemde değerlendirebiliyorsunuz.

Monarch-Power-1.jpg

Monark Puanı Küpleri

Tüm monark puanları yukarıda da görebildiğiniz küçük küplerle sembolize ediliyor, bu küplerin oyuncu alanında nerede bulunduğu ne türde monark puanı olduklarını gösteriyor, harcandıklarında ana kaynağa geri dönüyorlar. Fotoğrafta gördüğünüz silindir şeklindeki pullar her tur kaç yeni küp elde ettiğinizi ifade ediyor (final sürümünde bu alanlar da oyunun temasına uygun bir tasarıma sahip olacak)

Doğru danışmanları tutup bu puanları doğru bir şekilde değerlendirmek ülkenizin başarısı için elzem. Burada yaptığınız hamleler aynı zamanda diğer oyuncuların kendi hamlelerini yaparken değerlendireceği unsurlardan biri olacak. Monark puanı konsepti oyundaki aksiyon kartlarıyla birebir bağlantılı, dolayısıyla önümüzdeki günlükte aksiyon kartlarını tanıtacağız.

Kickstarter’a dair gelişmeler ve geliştirici günlüklerine dair bildirimler için Europa Universalis masa oyunu bültenimize kaydolun.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr