EU4’te Fransa’daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Fransa’daki harita değişikliklerinden ve yeni ülkelerden bahsediliyor.

Herkese merhabalar. Geçtiğimiz haftalarda sizlere İtalya ve Almanya’daki harita değişikliklerinden ve bu bölgelerin tazelenmiş politik atmosferlerinden bahsetmiştik. Bugün sizleri peynir, şarap ve élan diyarına götüreceğiz!

dd_france.png

İlk farkedeceğiniz değişiklik Fransa’nın “vassal sürüsünde” olacaktır. Orleans, Bourbonnais, Auvergne, Armagnac ve Foix oyuna ihtişamlı ancak pek rastlanmayan Yüzyıl Savaşları birim modelleriyle birlikte geri dönüyor. Tabi ki aranızda “peki bunu nasıl dengeleyeceksiniz? Fransa’nın diplomatik ilişki sınırına bu yaptığınız ayıp değil mi? Oyunun erken döneminde aşırı güçlü olmayacak mı?” gibi kaygılara kapılanlar olacaktır. Merak etmeyin, tüm bunlar için cevaplarımız hazır – ancak bu cevapları bugün sizlerle paylaşamayacağız.

Gelin Fransa’nın neden Balkanlara döndüğünden bahsedelim. İşin özünde 1444 senesinde Fransa merkeziyetçilikten oldukça uzak bir krallıktı. Yüzyıl Savaşları Kralın ordusunu besleyebilmek adına yeni vergiler oluşturmasına, bu da soyluların sayısız başkaldırılarına ve komplolarına sebep olmuştu. Bu çatışma 15. yüzyılın ikinci yarısına kadar devam etti. Tarihte işin nihayetinde üstün gelen taraf krallık oldu ve Fransa merkeziyetçilik ve mutlakiyetçilikle tanıştı. Ancak EU4’te işler böyle ilerlemek zorunda değil, bu sebeple 1444’teki en güçlü dükleri ve kontları oyuna yansıtmayı daha uygun bulduk:

  • Orleans düklüğü bu düklükler arasında en güçlüsüydü ve çoğu zaman tahta karşı olan direnişte liderliği üstleniyordu. 1444 senesinde Orleans hanesinin lideri Birinci Charles, kendisi hayatının 25 senesini İngiliz tutsağı olarak geçirmiş Fransa Kralının kuzeniydi. Oğlu Louis ana Valois hattının soyunun kurumasıyla birlikte Fransa Kralı oldu.
  • Bourbonnais düklüğü 2. Jean’ın hakimiyetinde, kendisi oyunun başlangıç senesindeki bir muharebede ilgileri üstüne çekmeyi başardı. Tarihte kralcı taraftan olsa da, prestijli bir makamı kaybettikten sonra taraf değiştirdi.
  • Armagnac oldukça sıkışık bir yerde, CK2-vari bir bordergore neticesinde Armagnac’ın toprakları Güney Fransa’daki 3 parçadan oluşuyor. Hükümdarı 4. Jean yakın tarihte krala karşı düzenledikleri başkaldırıda yakalandı.
  • Foix Kont 4. Gaston hakimiyetinde, kendisi Gaskonya ve Guyenne’deki Fransız ordularının komutanıydı.

Burada farkedeceğiniz husus Fransa’nın ve birçok vasalının çok sayıda yeni bölgelere sahip olduğu. Geçtiğimiz günlüklerde Foix, Carcassonne, Toulon ve La Marche bölgelerini oyuna eklemek istediğimizden bahsetmiştim. Bunların hepsi eklenmiş durumda. Özellikle Toulon Fransa’nın ileriki tarihlerde donanma üssü haline gelmesi sebebiyle önem sarfediyor. Önümüzdeki günlüklerde bu bölgeyle yeni görev ağacında da karşılaşacaksınız. Haritaya aynı zamanda Forez bölgesini ekleme fırsatımız oldu, böylelikle kraliyet bölgeleriyle Bourbon sınırını daha isabetli çizebildik. Blois genellikle Fransız krallarının başına bela olmuş Orleans’ı güçlendiren yeni bir bölge.

Burgonya düklüğü ile imparatorluk Burgonyası arasındaki sınırın daha iyi çizilebilmesi adına Salins bölgesini ve buradaki tuz madenini oyuna ekledik. Bunun için Burgundy eyaletini ikiye bölmemiz gerekti ancak burada imparatorluk sınırını izlemektense sınırın her iki tarafında da toprak sahibi 2 eyalet yapmayı tercih ettik. Böylelikle buradaki her paylaşım tamamen kusursuz olmaktan uzak olacak ve gelecekte çatışmalara sebep olabilecek.

dd_geneva.png

Bölgenin politik çehresinde bir başka yeni ülke Savoy’un vassalı konumunda bulunan Geneva şehir devleti. Tarihte Geneva 1524 senesine kadar Savoy hakimiyetinde kalmaya devam etti. Savoy hanesi sürekli şehir üzerindeki kontrolünü güçlendirmeye çalışsa da, tüm bu gayretler şehrin daha fazla bağımsızlık yanlısı olmasıyla sonuçlandı. Yerel otoriteler İsviçre kantonlarıyla ittifak arayışı içerisine gridi ve nihayetinde şehir İsviçre Konfederasyonuna dahil oldu. Tüm bunlara ek olarak eski Savoy bölgesi Anessi ve Ciamber bölgeleri arasında bölünmüş durumda.

dd_ned.png

Daha önceleri Hollanda coğrafyasına bölge eklemeye karşı çekincelerimizden bahsetmiştim, en büyük sıkıntı bölgenin yüksek gelişmişliğe sahip olma gerekliliği ve burada yeni bölgeler oluşturmanın gelişmişliğin ikiye bölünmesiyle sonuçlanarak o gelişmişlik hissiyatının kaybedilmesine sebep olabilmesi. Buna rağmen 2 yeni bölge eklemeyi başardık, birincisi Breda’dan koparılan s-Hertogenbosch bölgesi, ikincisi ise Flanders’ın yeni Rysel bölgesi. Utrecht-Frizya sınırında Hollanda bölgelerinin tarihsel sınırlarına göre birtakım değişikliklerimiz oldu. Frizya’dan bahsetmişken, oyuna nihayet Frizya kültürünü eklemiş bulunmaktayız. Friesland, Groningen ve Ostfriesland bölgeleri bu kültüre sahip. Bölgenin eyalet haritasında da “Netherlands” eyaletinden kurtulup kuzey ve güney Brabant arasında ayrım oluşturduk.

Geçtiğimiz hafta sizlere Fransa’nın yanı sıra Balkanlardan da bahsedeceğimizi söylemiştik, ancak tüm günlüğü Fransa’ya ayırmak daha makul göründü. Önümüzdeki hafta sizlere Fransa ve Hollanda coğrafyalarındaki yeni ülkelerin görev ağaçlarını tanıtacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Jenerik Görev Ağaçları #imperator https://t.co/Ag8iERLl2o https://t.co/36YXt9BIJ8
Stratejist - CK3'te Savaş Mekanikleri ve Age of Empires IV'e Dair Her Şey (16 Kasım 2019) https://t.co/3N5Stcp9pI https://t.co/dgiVt1dnCy

Strategyturk Flickr