Europa Universalis IV : Savaş Sonu Ekranı ve Minimap

Europa Universalis IV Banner
Bu haftaki Europa Universalis IV geliştirici günlüğünde DDRJake yeni savaş sonu penceresinden ve minimap değişikliklerinden bahsediyor.

Merhabalar, bir perşembe günü daha bir diğer Europa Universalis IV günlüğü ile karşınızdayız. Bu zamana kadar bol miktarda Rights of Man ile oyuna eklenecek mekaniklerden ve değişikliklerden bahsettik ancak bahsedebileceğimiz şeylerin tükendiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gelin birlikte oyuna eklediğimiz birkaç yeni mekaniği inceleyelim.

Savaş Sonu Ekranı

Bu zamana kadar Europa Universalis IV’te bir savaşı bitirdiğinizde o savaş esnasında sizin veya düşmanınızın toplam ne kadar askerinin öldüğünü, ne kadarının tundra ormanlarda kaybolduğunu, ne kadarının denizin dibini boyladığını tahmin etmek güçtü. Ben açıkcası bu gibi şeyleri bilmeyi isterim, böylelikle Jemtland’daki bir sınır çatışmasından kaynaklanan bir savaşta kaç bin asker kaybederek manpower havuzumu zorladığımı yönettiğim ulusa daha iyi açıklayabilirim.

Bundan böyle savaş bittiğinde yeni bir savaş sonu ekranıyla karşılaşacaksınız. Bu ekranda her iki tarafın da ne kadar kayıp verdiği görülecek, burada onların birim modellemelerini de görebileceksiniz.

Görsel

Ek olarak bu ekranda onların kalkanına tıkladığınızda teker teker ülkelerin spesifik olarak ne kadar kayıp verdiğini de inceleyebileceksiniz. Burada özellikle savaşta kimin büyük pay sahibi olduğunu, kimin en büyük zararı aldığını da görebileceksiniz. Bu durum özellikle multiplayerda dostunuzun ‘tüm işi ben yaptım sen anca boş şehir kuşat’ dediği durumlarda gerçekten de bütün işi onun yapıp yapmadığını analiz etmek için birebir.

Görsel

Oyun içi diğer pencerelerde olduğu üzere bu pencerenin de görüntülenme ayarı olacak. Aynı zamanda oyun genelinde kimin ne kadar asker kaybettiğini de artık ledgerdaki yeni pencereden inceleyebileceksiniz. Dün gece oynadığım hands-off oyundan rakamları aşağıda görebilirsiniz, Rusya’nın Osmanlı’nın ve Fransa’nın kaybettiği asker sayısı sizi dehşete düşürebilir.

Görsel

Rights of Man ile birlikte yaptığımız değişikliklerden bir diğeriyle artık ekranın sağ alt köşesinde bulunan minimapta dost ve düşman güçleri görebiliyorsunuz.

Görsel

Savaşlarda kimin nereden saldırdığını incelemek için harcanan süreyi başka alanlarda daha mantıklı bir şekilde kullanılabilir. Artık bu birimler savaş sisinin altında görünmez halde olmadıkları müddetçe minimapta da görünecekler. Dost birimler yeşil ve mavi renkte olurken düşman birimler kırmızı renkte olacak. Eğer haritada renkli noktalar görmek hoşunuza gitmiyorsa bunu dilediğiniz an kapatabileceksiniz.

Bunlar Rights of Man eklentisiyle birlikte gelecek paralı 2 mekanik, eklenti beraberinde Prusya Yaması adını verdiğimiz 1.18 bedava yamasıyla birlikte gelecek. Rights of Man 20$ olacak ve 11 Ekim tarihinde çıkacak. Size tanıtacağımız şeyler hala tükenmedi, dolayısıyla haftaya tekrar birlikte olacağız. Bir sonraki günlükte bir ihtimal size Necromunda’nın ne anlama geldiğini açıklayacağım.

Eğer daha fazla bilgi istiyorsanız belki de Rights of Man geliştirici multiplayer etkinliğini izlemelisiniz.

Forumda yorumlayın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Thrones of Britannia'da Yerleşim Değişiklikleri (Video) #totalwar https://t.co/5Tuubi8eEn https://t.co/iMdvjLv81r
Europa Universalis IV'te Teokrasi ve Aşiret Reformları #eu4 https://t.co/3TbT1ZxApu https://t.co/RpFFVDTI95

Strategyturk Flickr