Europa Universalis IV’te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler


Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.30 ve Emperor eklentisinden geriye kalan son yenilikler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, eklentinin çıkışına her geçen gün yaklaşıyoruz ve Geliştirici Günlüklerinde bahsedebileceğimiz çok fazla bir şey kalmadı. Bu sebeple bugün sizlere daha önceki günlüklerde anlatmadığımız şeylerden genel bir biçimde bahsedeceğiz. Bu hariç olmak üzere 57 günlük yazmış olsak da, hala bahsetmediğimiz birkaç şey var. İlk olarak kısayol tuşları.

Europa Universalis IV’te arayüzdeki kısayol tuşlarını değiştirmek için oyunu modlamanız veya Steam Atölyesinden mod indirmeniz gerekiyordu. Artık bu değişiklikleri oyun içerisinden yapabileceksiniz. EU4 çok fazla arayüze sahip bir oyun, dolayısıyla bir ekranda tüm kısayolları sizin için listeleme imkanımız yok. Bu sebeple aşağıda gördüğünüz butonu oyuna ekledik:

1590497415294.png

Buraya tıkladıktan sonra oyunda kısayola sahip herhangi bir butona tıklayarak mevcut kısayolu değiştirebiliyorsunuz. Örneğin İkiye Böl butonuna tıklamanız aşağıdaki görüntüyle karşılaşmanızı sağlıyor:

1590497457219.png

Burada o buton için istediğiniz tuşu seçebiliyorsunuz.

Şimdi birçok oyuncunun canını sıkan bir meseleye geliyoruz, siz istemiyorken vasallarınızın kolonist kullanarak “Settlement Growth” yapması, yeni eklediğimiz vasal etkileşimiyle bunu farklı vasallarınız için açıp kapatabiliyorsunuz.

1590497428132.png

Şimdi topluluğun ara ara üzerinde konuştuğu bir mesele olan Fransa’nın “vassal swarm” meselesine gelelim. Bundan daha önce bahsetmiştim fakat tamamen net olmaktan zarar gelmez. Fransa oyuna çok güçlü bir soylu estate’i ile başlıyor ve bu estate özel bir ayrıcalığa sahip.

1590497438632.png

Çok fazla toprak kontrol etmelerinin yanı sıra, bu ayrıcalık onlara kurtulmaları çok da kolay olmayan bir +%10 Influence sağlıyor. Oyunda Fransız olmayan ülkelerde de bu ayrıcalığın bir türevi bulunuyor fakat onu seçebilmeniz için en az 2 vasala sahip olmanız gerek. Umuyorum bu Fransa’nın “vassal swarm” meselesini açıklığa kavuşturmuştur.

Azınlık Kovma mekaniğinde Avrupa’nın kültürel bakımdan homojenleşmesini engellemeye yönelik değişiklikler yapıldı, artık Diplomatik Güç istemiyor ancak ana bölgenin kültürünü ve dinini de değiştirmiyor. Onu etkileyen modifierlar artık güç maliyeti yerine altın maliyetini azaltıyor. Koloninizde elde ettiğiniz gelişmişlik miktarı kadar ana bölgede gelişmişlik azalıyor, bu da nüfusun göç etmesini yansıtıyor. Bunun sonucunda gelişmişlik azaldığı için bölgenin kültürünü daha ucuza değiştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda yapay zeka bu mekaniği artık daha nadir kullanıyor.

Bunların yanı sıra çeşitli denge değişikliklerimiz oldu. İlk olarak artık muharebe genişliğini dolduran bir orduyu otomatik yok edemiyorsunuz, otomatik yok etme bir ordunun 10 katı gücünde bir orduyla karşılaşması durumunda gerçekleşiyordu. Ayrıca %20 Infantry Combat Ability gibi politikalarda bazı değişikliklerimiz olacak, oyuncuların kolay bir şekilde sürekli %100 Army Tradition’a sahip olmasını engellemek adına Army Tradition kaynaklarını azaltacağız. Son olarak Hussi modifierlarında bazı değişikliklerimiz olabilir.

Bu günlüğü sona erdirirken daha önceleri verdiğimiz bir vaadi geri almak istiyorum, bu yama üzerinde çalışırken menüye geri dönmenin oyunun yüklenme ekranına dönerek tekrardan başlatılması meselesini çözeceğimizi belirtmiştik. Ne yazık ki burada yenildiğimizi kabul etmek durumundayız keza EU4’ün yapısı oyunun gamestate’inin düzgün bir şekilde sıfırlanmasını mümkün kılmıyor. Bu alanda verdiğimiz mücadelede erken bir zafer elde ettiğimizi zannetsek de, yaptığımız testler sonucunda çok da ilerleme katetmediğimizi gördük. Bu beklediğiniz bir değişiklikse üzgün olduğumu bir kez daha belirtmek isterim.

Önümüzdeki günlükte 1.30 yamasının yama notlarını paylaşacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Bizans'a 2. Basil Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/rAMdGCour5
Stellaris'te Ölüm Kültü #stellaris https://t.co/5LTRiwGrIV

Strategyturk Arşiv