Europa Universalis IV’te 1.30 Yamasındaki Ufak Değişiklikler

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.30 yamasıyla yapılacak ufak değişikliklere değiniliyor.

Tekrardan merhaba! Geçen günlükte bir sonraki günlüğün 4 Şubat’ta geleceğini söylemiştim. Takvime baktığınızda bugünün 4 Şubat olmadığını göreceksiniz. 1.30 yamasında geliştirici günlüklerini daha düzenli bir şekilde paylaşabileceğimiz bir noktaya geldik. Gelecek eklenti ve yamayla sunulacak yeni özelliklere dalmadan önce bu günlükte sevdiğimiz eski bir özelliği yâd edeceğiz ve oyunu basitleştirecek ve hayat kalitesini artıracak şeylerden söz edeceğiz.

Sizi şimdiden uyarmak istiyorum. Birazdan göreceğiniz arayüz şu anda yapım aşamasında ve yama çıktığında karşılaşacağınız şeyi temsil etmiyor.

Öncelikle, oyuncular artık diğer ülkelerin askeri güçlerini daha kolay bir şekilde görebilecek. Bu bilgilere defterden ulaşabiliyordunuz, ki yine ulaşabileceksiniz, ama daha sık göz atabilmeniz için iki arayüze daha ekledik. Bunlardan ilki bir ülkeye dair olağan bilgileri gördüğünüz diplomasi ekranı. Sırasıyla ülkenin kara kuvveti miktarını, deniz kuvveti miktarını ve mevcut insangücünü görebileceksiniz.

İkinci olarak da verilerin biraz daha karmaşık olduğu savaş açma ekranında görünecek. Savaşa dahil olacak iki tarafın da piyade, süvari ve topçu sayıları özetlenecek. En sağdaki kısımda ise konuşlandırılan toplam birim sayısı ile mevcut insangücü belirtilecek. Sayıların üzerine gelerek her bir ulusun kaç askeri olduğunu görebilirsiniz.

Çoklu oyuncu modunda defteri sınırlandırmış ya da kilitlemişseniz bu değerler görünmeyecek. Yalnızca bir ulusun yönetimine sızmışsanız görebileceksiniz. Şunu da belirtmeliyim, eğer karşı taraftaki ülkelerin her birinin yönetimine sızmadıysanız savaş açma ekranındaki sayılar eksik görünecek.

Sırada ise rakiplerinizi daha iyi bir şekilde seçmenizi sağlayacak kullanışlı bir şey var. Rakibinizi seçerken bir ülkenin sizi rakip olarak seçip seçmediğini bir simge sayesinde görebileceksiniz.

Oyun sonu taglerini isteğe bağlı yaptık. Oyuna başlamadan önce oyun sonu tagi kuralını seçeneklerden kapatabilirsiniz ama kapatırsanız başarım kazanamazsınız.

Son olaraksa belirli bir yeri etkileyen olaylarımız var. Olayın bağlantılı olduğu konuma doğrudan gitmenizi sağlayacak fiyakalı bir tuş ekledik. Artık nerede ne olacağını daha kolay bir şekilde görebileceksiniz. Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, üst kısımdaki simge olay tek bir vilayeti etkiliyorsa kullanılacak. Seçeneklerden birindeki simge ise seçenekler arasında fark olup olmadığını gösterecek.

Bu arada, son günlükten bu yana ben ve Johan yorumlara baktık ve vermiş olduğunuz geri bildirimlere yönelik bazı denge değişiklikleri yaptık. Adliye yönetim maliyetini %25, Belediye Binası ise %50 azaltacak. Fabrika yuvasından inşa edilecek şekilde eklediğimiz Hükumet Binası ise yönetim maliyetini %20, tüm bölgenin minimum otonomisini %5 azaltıyor. Bölgede kâğıt, değerli taş ya da cam üretiliyorsa bu etki iki katına çıkıyor. Tüccar Cumhuriyetleri ve Prusya Monarşileri artık vilayet sayısı yerine yönetim kapasitesine göre ceza yiyor. Ayrıca bu iki yönetim biçiminin temel yönetim kapasitesini daha düşük olacak şekilde ayarladık.

Bir vilayeti Ticaret Şirketi’ne bağlama gereksinimlerini de değiştirdik. Artık dini bir gereksinim söz konusu olmayacak. Tek gereken vilayetin üstbölgenizde bulunmaması. Yani Rusya istediği takdirde Sibirya’yı Ticaret Şirketi toprağı yapabilecek. Otonomi cezasını %90 yaptık ama bu sadece %45’lik üretim verimliliği kaybına neden olacak. Üstelik donanma üstlimitine etkide bulunmayacak. Müslümanların kullanabildiği Din Yayılımı özelliği artık Avrupa hariç her yerde kullanılabilecek.

Bugünkü günlük bu kadardı. Sıradaki günlük haftaya gelecek. Johan sizlerle olacak ve eklentiyle çıkıp fetihleri daha ödüllendirici yapacak yeni bir özellikten bahsedecek.

Yazar: H. Serhat Çavunt

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Bizans'a 2. Basil Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/rAMdGCour5
Stellaris'te Ölüm Kültü #stellaris https://t.co/5LTRiwGrIV

Strategyturk Arşiv