Europa Universalis IV’te Balkanlardaki Olası Değişiklikler

Europa Universalis IV günlüklerinde bu hafta Balkanlarda yapılacak olan olası harita değişiklikleri değerlendiriliyor.

Merhaba. Daha önceki günlükte dediğim gibi bugün yıl sonu çıkacak Avrupa yamamızda Balkanlardaki harita değişiklikleri ile ilgili düşüncelerim hakkında konuşacağım. Burada yazacağım her şeyin daha sonra değişebileceğini söyleyerek başlamak istiyorum.

balkans_old.jpg
1.4 yamasında Balkanlar.

Karşılaştırmak için bu da 1.28 yamasındaki Balkanlar:
balkans_new.jpg

Buradaki büyük değişiklik sadece daha fazla şehir olması. Arnavutluk bölündü, Ege adalarının sayısı arttı ve Bulgaristan’a şehirler eklendi.

Bence Yunanistan ve Bulgaristan’a hala yeni şehirler ekleyebiliriz. Bu bölgelerin Anadolu’daki kadar şehir yoğunluğuna sahip olmasını istiyoruz. Yapabileceğimiz en belirgin şeylerden biri Yanya’yı bölüp Osmanlı’nın son fethettiği Epirüs şehirlerinden biri olan Arta’yı eklemek olabilir. Epirüs 1444’te geri döneceği için en azından 1444 yılında Korfu ülke tag’i silinecek. Şu anda Korfu Venedik’in vasalı ve gerçekte bağımsız Epirüs kralları olan krallar tarafından yönetiliyor. Bu değişecek.

Bunların yanı sıra Silistre/Basarabia’daki Osmanlı-Moldova sınırını daha doğru yansıtan bir şehir eklenebilir. Ege’de Midilli ve Sakız adaları bölünebilir ve Bulgaristan’da Tarnovo şehrinin yanına başka bir şehir eklenebilir.

greece_suggestion.jpg

Mingmung tarafından yapılan bu öneri doğru yönde bir adım gösteriyor. Bahsettiklerimin dışında Kefalonya’yı Korfu’dan ayırmak ve güneyde Korinth’i eklemek güzel olabilir. Ancak Kıbrıs veya Girit’e fazladan şehir eklemeyi düşünmüyoruz. Sardinya ve Sicilya gibi büyük adaların dışında kalan adaları tek bir şehirle sınırlandırmayı tercih ediyoruz.

Kuzeybatıya gelirsek Sırbistan, Bosna ve Dalmaçya kıyısında yapılabilecek birçok şey var. Daha fazla şehir için yer var ama güneydeki kadar fazla şehir eklemeyiz diye düşünüyorum.

balkans_suggestion.jpg

Ootats’ın hazırladığı bu güzel öneride de birkaç şey var. Hersek Düklüğü’nü 1444’te Bosna vasalı olarak göstermek ilginç olabilir. Ayrıca şehir yoğunluğunu Macaristan’a benzer bir seviyeye çıkartıyor, bunun güzel bir hedef olduğunu düşünüyorum. Ancak Venedik’in Scutari (İşkodra) ve Cataro şehirlerinin ikisini de ekleyeceğimizi düşünmüyorum.

Daha önceki günlükteki yorumlarınızı okuyorum ve yorumları içerik tasarlama ekibiyle değerlendiriyoruz. Konuşmalar sonucu daha olumlu baktığımız fikirlerden biri Milan şehrinin kuzey kısmından oluşan Como şehrini eklemek. Bu daha sonra deneyeceğimiz şeylerden biri olacak.

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta Almanya’ya bakacağız. Görüşmek üzere.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr