Europa Universalis IV’te Dharma Sonrası ve 1.27 Yaması


EU4 günlüklerinde bu hafta Dharma çıkış sonrası desteğinden ve 1.27 yamasından bahsediliyor.

İlk Dharma sonrası geliştirici günlüğümüze hoş geldiniz. Dharma geçen hafta çıktı ve bizim için oldukça başarılı bir çıkış oldu. Bununla birlikte, bildiğiniz gibi oyunların ve eklentilerin çıkışı sonrası destek vermeye devam etme geleneğimiz var, bugün de bunun hakkında konuşacağım.

Öncelikle Dharma ile birlikte çıkan önemli sayılabilecek sorun sayısı oldukça az ama yine de hotfix çıkarmamız gereken sorunlar da mevcut. Bizim için hotfix gerektiren sorunlar 2 kategoriye ayrılıyor: oyunun çökmesine, donmasına sebep olan sorunlar ve önemli ama çözmesi kolay sorunlar.

Şu anda hotfix üzerinde çalışıyoruz ve düzelttiğimiz sorunların listesini aşağıda görebilirsiniz:

 • Negatif olasılığa sahip varisi desteklerken oyunun çökmesi düzeltildi.
 • 1.25 kayıtlarından devam eden oyuncular için bazı barış antlaşması çökmeleri düzeltildi.
 • Ülke değiştirildiğinde ticaret şirketi yatırımlarının kaybolması düzeltildi.
 • Ticaret şirketine bağlı çökmeler düzeltildi.
 • Bölgede isyancı bastırmayı iptal ettikten sonra oluşan çökme düzeltildi.
 • Revolutinary (devrimci) hükümetler artık hükümeti reform aracılığıyla değiştirmiş gibi reform sayılarını kaybediyor.
 • Mewar başarımı sorunu çözüldü.
 • Teokrasilerin ve hordaların aristokratik ideaları almama sorunu çözüldü.
 • Bazı durumlardan yöneticilerin durmadan din değiştirmesi düzeltildi.
 • Serbest bırakılan ülkelerin başarım alamaması düzeltildi.
 • Tight-fisted (eli sıkı) yapayzekanın 0 altına topraklarını kiralaması düzeltildi.
 • Hint sultanlıkları artık İslami hükümeti benimseyemeyecek.

Bu liste daha da uzayabilir, sorunları incelemeye devam ediyoruz. Herhangi bir problemle karşılaşmazsak bu hafta hotfix’i beta olarak çıkartıp birkaç gün sonra ana oyuna dahil etmeyi planlıyoruz.

Bazılarının bizden duymayı beklediği bazı sorunları olduğunu da biliyoruz, bunun için de çıkış sonrası ana yama olacak 1.27 yaması üzerinde de çalışmaya başladık. Biraz da bundan bahsedelim.

Çıkış sonrası yamaları büyük bir eklentiden sonra gelir, bedavadır ve belli bir bölgeye odaklanır (1.24 Japan yaması gibi). Hedef bölgeye biraz derinlik katmaya ve aynı zamanda hem yeni çıkan eklenti, hem de daha önceden ortaya çıkan bazı sorunları gidermeye çalışırız. Bazen de yamaya başka şeyler dahil ederiz ve gelecek yama da aynı şekilde bu bahsettiklerimin hepsini kapsayacak. 1.27 yaması ile EU4 tamamen GDPR (Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ile uyumlu hale gelecek. Bununla ilgili daha çok bilgiyi yama çıkmadan önce de vereceğiz ama çoğu kişinin sadece oyunu oynamadan önce okuması gereken bir metin yer alacak.

Territory’lerdeki din değişimi, değişiklikler açıklandıktan ve 1.26 çıktıktan sonra büyük bir tartışma konusu haline geldi. Çoğu platformdaki tartışmalar din değiştirmenin nedeni, nasıl olduğu konularına yöneldi ve yapılması gerekenlerle ilgili güzel önerilere de yol açtı. Negatif yorumlara göz yumacak kadar da saf değiliz, o yüzden bu sorunlardan da bahsetmek istiyoruz. Şu an için Religious ve Humanist idealarını birbirine biraz yaklaştırıp, 1.27 yamasında ülkeniz için daha seçilebilir yapmaya çalışacağız. Din değiştirme konusunda bazı uzun vadeli fikirlerimiz de var ama bunlar hakkında 1.27’den sonra konuşacağız.

Sonuç olarak, hotfix bu hafta ve 1.27 yakında geliyor. Din değiştirmeleri hakkındaki şikayetlerinizi de duyuyoruz. Peki 1.27 yamasında nereye odaklanacağız? Geçtiğimiz yılda Japonya, Uzakdoğu Asya ve Yakın Asya’ya odaklanarak “Dünya’nın Geri Kalanı” üzerinde çalışmıştık.

Bu yüzden artık Avrupa’ya odaklanma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Europa.jpg

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

EU4'te Palatinate, Mainz, Trier ve Köln Görev Ağaçları ve Yeni İdealar #eu4 https://t.co/VG3DF85tGH
Total War: Three Kingdoms - Eight Princes #totalwar #threekingdoms https://t.co/W2ZQ41YpZy

Strategyturk Flickr