Europa Universalis IV’te Estate Değişiklikleri ve Kraliyet Toprakları

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Estate’lerde yapılan değişikliklerden ve yeni Kraliyet Toprakları sisteminden bahsediliyor.

Herkese merhabalar, bir başka Salı günü daha bir geliştirici günlüğüyle karşınızdayız. Geçtiğimiz hafta sahip olduğunuz gücü dışarıya nasıl yansıtabileceğinizden bahsetmiştik, bu hafta iç yönetime odaklanıp Estate’lerden bahsedeceğiz.

Nisan ayında kaleme aldığımız bir geliştirici günlüğünde sizler Estate mekaniğine dair düşüncelerimizi paylaşmıştık, gelin o günlüğün bir kısmını hatırlayalım.

İlk olarak Estatelerin gereksiz yere meşgul edici unsurları kaldırılmalı veya en aza indirilmeli. Bizim büyük strateji oyunlarımız (pek kendini beğenmiş görünmek istemiyorum ama) zekanızı iyi kullanmanız gereken tecrübeler ile ilgili ve Estateler ile ilgili olan etkileşim yolları bunu başaramıyor.

Ek olarak, Estateler üzerinden yaptığınız eylemler daha etkili olmalı. Örneğin diyet meclisi topladığında belki gerçekten de bir diyet meclisi olmalı. Etkili olmalı sözü kolayca söylenebilen ve birçok anlam içeren bir laf ama Estateler ile yaptığınız şeyler onların nüfuzunu ve sadakatini değiştirmekten pek başka şey yapmıyor. Tabii aşırıya kaçtığınızda ülkenizi ele geçirebiliyorlar.

Ayrıca Estate arayüzünü geliştirebilirsek güzel olur. Şu anda birçok şey menülerin içindeki menülerde yer alıyor.

Geçtiğimiz aylar boyunca bu düşünceleri gerçeğe nasıl dönüştürebileceğimiz üzerinde çalıştık, bugün nereye kadar geldiğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Geçtiğimiz hafta da bahsettiğim üzere, ekran görüntülerinde göreceğiniz arayüzler ve değerler henüz çalışma halindedir.

13th_DD_no_Estates.jpg

Daha önce de ipuçları verdiğimiz gibi, Estate’lerde yaptığımız ilk değişiklik bölgelerle olan ilişkilerini tamamen kaldırmak. Bölgeleri Estate’lere vermek her zaman fazla mikro isteyen yorucu bir oynanışla sonuçlanıyor, yeni oyuncuların aklını karıştırıyor ve 1444’te birçok ülke için sorunlara sebep oluyordu (altın bölgesinin soylularda olması gibi.) Elbette bazı iyi yanları da vardı, güzel bir iç yönetim hissi sağlayabiliyordu ancak bir raddeden sonra fethettiğiniz 20 toprağı Estate’lere bölüştürmek monoton bir hal alırken, tall bir oynanış benimseyen oyuncuların bu etkileşimle hiç muhatap olmaması yine istediğimiz bir durum değildi.

Estate’lerin bölgelere olan bağının sona ermesi EU4’te yeni bir konsept oluşturabilmemizi sağladı: Kraliyet Toprakları. Estate’e sahip her ülkenin yöneteceği Kraliyet Toprakları olacak. Eskiden nasıl Estate’ler bölge bölge ülkenin belli bir kısmını oluşturuyorsa, artık Kraliyet Topraklarının bir kısmına sahip olacaklar. Bu toprakların belli yüzdeleri Estate hakimiyetinde olabilirken, geri kalanı direkt kontrolünüz altında olacak.

13th_DD_French_Crown_Land.jpg

Estate’lerin ülkeniz üzerindeki nüfuzu ve etkileşimleriniz sahip oldukları yüzdeye göre belirlenecek. Aynı şekilde ülkenizin Kraliyet Toprakları üzerinde kontrol sahibi olması da oldukça önemli, eğer güçlü ve mutlakiyetçi bir ülke olmak istiyorsanız Estate’lerin pastadan olabildiğince az pay almasını sağlamanız gerekiyor, keza tüm Kraliyet Topraklarının Estate’lerin hakimiyetinde olmasının oldukça kötü sonuçları var.

Kraliyet Topraklarındaki nüfuz üzerinden kazanımlar elde etmenizi sağlayan çeşitli etkileşimler mevcut, Estate arayüzünde 3 etkileşim türü bulunuyor:

Unvan Satışı:

  • Nüfuza bağlı 1 yıllık gelir karşılığında herhangi bir Estate’e %5 Kraliyet Toprağı satışı
  • Tüm Estate’ler için %5 Sadakat

Toprak Gaspı:

  • Estate’lerin kaybı nüfuzlarına bağlı hesaplanacak şekilde %3 Kraliyet Toprağı kazanımı
  • Tüm Estate’ler için -%10 Sadakat
  • Estate’lerin sahip olduğu gelişmişlik derecesinde rastgele bölgelere +5 Huzursuzluk
  • En yüksek nüfuz sahibi Estate’e göre belirlenen isyancılar

Meclis Toplantısı:

  • [GİZLİ]
  • [GİZLİ]
  • [GİZLİ]

Buna ek olarak topraklarınızı geliştirmeniz Kraliyet Toprakları üzerindeki yüzdesini arttıracak, yeni topraklar fethetmek ise sahip oldukları yüzde oranında Estate’lerin de yüzdesini arttıracak. Yüksek nüfuza sahip Estate’ler fethedilen topraklardaki asıl payın kendilerine ait olması gerektiğini düşünecek.

Bir diğer önemli değişiklik ise Estate’ler ile olan etkileşimlerde, bu noktada daha önce bahsettiğim günlükten bir iletiyi alıntılamak isterim:

Estateler üzerindeki düşüncem, şu anda 20 yılda 1 bedava monark puanları edinmek üzere gereksiz butonlardan ibaret oldukları şeklinde, bazı ülkelerde (mesela hordalarda) en doğru oynanış komple onları ortadan kaldırıp yokmuş gibi davranmak. Özellikle ülkeniz büyüdüğünde etkilerinin daha ciddi olması gerekiyor, ne de olsa Avrupa’da büyük imparatorlukları bir arada tutan ana unsur onlardı.

Estate’lerin monark puanı ve danışman üretme butonu olmasını istemiyoruz, ancak dürüst olmak gerekirse oyuncuların büyük bir kısmı bu şekilde yaklaşıyordu. Hatta ben bile böyle yaklaşıyorum, dolayısıyla bu konuda ne yapabiliriz?

Bu meseleyi yeni Estate arayüzünün ve etkileşiminin ana maddesi olarak ele aldık. Hiçbir etkileşimin oyuncunun belli aralıklarla tıklayarak bir şeyler edineceği butonlardan ibaret olmasını istemiyoruz. Bu sebeple tüm eski etkileşimler ortadan kaldırıldı ve bunun yerine Estate Ayrıcalıkları isminde yeni bir sistem oluşturduk.

13th_DD_Noble_Priv.jpg

13th_DD_Burghers_Priv.jpg

Tekrar bahsetmek isterim ki yukarıda gördüğünüz arayüzler ve değerler halen çalışma halinde, çıkışta ????’lar dolu bir arayüz görmeyeceksiniz, umarım.

Belli bir bekleme süresi olan etkileşimler yerine bu Ayrıcalıklar Estate’leriniz üzerinde verebileceğiniz önemli kararları ifade ediyor. Bu etkileşimler Estate’lerin nüfuzunu, sadakatini ve Kraliyet Toprağı yüzdelerini etkileyecek ve çeşitli genellikle kapsamlı ve uzun süreli etkiler sağlayacak ve en önemlisi mutlakiyet limitinizi azaltacak. Mutlakiyet çağı geldiği vakit Estate’lerinize verdiğiniz bu ayrıcalıkları geri almak isteyeceksiniz (tabii Devrimci olmak istiyorsanız başka.)

Her Estate türünün kendisine has Ayrıcalıkları var. Örneğin Soylular size Kraliyet Toprağı karşılığında aylık askeri puan sağlayabiliyor, Rajputlar kalıcı nüfuz bonusu karşılığında Rajput birlikleri üretebilir olmanızı sağlıyor. Bu ayrıcalıklar bir süre sonra geri alınabilir olsa da, bunu yaptığınız vakit hoş karşılayacaklarını zannetmeyin dolayısıyla sadakatlerinin yüksek olduğuna emin olmanız veya isyan girişimine hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Gelecekte Estate’lerden bahsetmeye devam edeceğiz, önümüzdeki hafta Ekümenik farklılıklar üzerinde yaptığımız değişikliklerden söz edeceğiz.

eu4_anniversary_livestream.png

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Jenerik Görev Ağaçları #imperator https://t.co/Ag8iERLl2o https://t.co/36YXt9BIJ8
Stratejist - CK3'te Savaş Mekanikleri ve Age of Empires IV'e Dair Her Şey (16 Kasım 2019) https://t.co/3N5Stcp9pI https://t.co/dgiVt1dnCy

Strategyturk Flickr