Europa Universalis IV’te Favor Değişiklikleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Favor sisteminde yapılan değişiklikler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Europa Universalis IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Ne yazık ki Groogy hasta, bu sebeple planlarda ufak bir değişiklik yapıp 1.31 yamasında Diplomasi alanında yaptığımız değişikliklerden bahsedeceğiz. Diplomasi 1.31’in önemli başlıklarından birini oluşturuyor.

İlk olarak The Cossacks yamasıyla birlikte oyuna eklenen favor (iyilik borcu) mekaniği bu eklentiyle de erişilebilecek, keza artık bu mekaniği müttefiklerinizi ofansif savaşlara çekmenin dışında bazı ekstra etkileşimlerde de kullanabileceksiniz. Bundan gelecekteki günlüklerde bahsedeceğiz.

Oyunda favorların hesaplanış biçiminde de değişikliklerimiz var, her yıl ihtimal üzerinden 1 favor elde etmektense, kademeli bir şekilde favor elde edeceksiniz. Ne kadar favor elde edeceğinizi etkileyen unsurlar, daha önceden favor elde etme ihtimalinizi arttıran unsurlarla aynı, göreceli askerî güç vs.

Son olarak, bu eklentiyle birlikte oyuna “Curry Favors” (Yaranma) isminde yeni bir diplomatik eylem ekleniyor. Aktif bir diplomat gerektiren bu yeni eylem, zaman içerisinde o ülkeyle sahip olduğunuz favor miktarını yükseltiyor. Bunun ne kadar etkili olacağını diplomatik saygınlığınız ve hedefin size karşı olan görüşü belirliyor.

eu4_13.png

Müttefikiniz olmayan ve yaranmaya çalışmadığınız ülkelerle yavaş bir şekilde favor kaybedeceksiniz.

Nispeten kısa bir günlük olması sebebiyle ekstra olarak Horda idea grubunu seçmeniz durumunda karşılaşabileceğiniz olaylardan birini paylaşmak istedim.

eu4_14.png

Umut ediyorum Groogy önümüzdeki haftaya iyileşip sizlere Kirpilerden bahsedebilecek.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv