Hearts of Iron IV’te Man the Guns Çıkış Sonrası ve 1.6.1 Yaması

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta 1.6.1 yamasından bahsediliyor.

Herkese merhaba. Geçen hafta perşembe Man the Guns eklentisini ve 1.6 Ironclad yamasını çıkarmıştık. Bunları oynayan oyuncu sayımızdan oldukça mutluyum. Aynı anda en fazla oyuncu ve aylık aktif oyuncu rekorlarımızı tekrar kırdık. Ayrıca özel mesajlar ve normal mesajlar yoluyla eklentiyi sevenlerden aldığımız övgüler de bizi gerçekten mutlu ediyor. Özellikle de denizaltı muharebelerinin çok sevildiğini görüyorum.

Yeni bir eklenti sonrası genellikle neyin popüler olduğu hakkında telemetri bilgilerini paylaşıyorum. Şu anda eklentinin Birleşik Krallık ve Meksika’yı oldukça popüler yaptığını görüyoruz. ABD her zaman popülerdi ve eklentiyle birlikte daha fazla kişi oynuyor. Hollanda’nın ne kadar popüler olduğunu birkaç bug nedeniyle şimdilik göremiyoruz. En çok oyuncu kaybeden ülke ise Almanya gibi duruyor, çoğu demokrasinin oyuncu sayısı ise artmış. Umarım gelecek hafta oyuncuların kullandığı oyun kuralları ve seçtikleri odak yolları hakkında da bilgiler alacağız.

1.6.1 Yaması

Sizden gelen geribildirimleri incelemek ve 1.6.1 yaması üzerinde çalışmakla meşgulüz. Yama notları şu anda bu kadar:

  • Daha iyi arayüze sahip yeni görev kuvveti (task force) editörü
  • Deniz harita modunun altına reserve (ihtiyat) butonu eklendi.
  • Yeni bir gemi gövdesi açtığınızda daha önceki seviye gemi gövdesine sahip en iyi gemi versiyonunuzun modülleri yeni gövdeye eklenecek ve boş olan gövde obsolete (eski) sayılacak.
  • Ctrl+B tuş kombinasyonu artık seçili birliklerin stratejik intikal yapıp yapmayacağını ayarlayan kısayol oldu.
  • K tuşu artık hava talimi kısayolu oldu (kamikaze ise Ctrl+B oldu)
  • Field marshal’lar artık yetenekleri zaten altındaki tüm gruplar için etkinse yeteneklerini tekrar etkinleştiremeyecek.
  • Otomatik ayrılma seçeneği açık olan görev kuvvetleri artık tüm gemileri aynı anda tamir edebilecek bir deniz üssü yoksa çeşitli görev kuvvetlerine ayrılacak.
  • Düşman gemilerini batırmak artık savaş katılımı verecek.
  • Deniz tecrübesi kazanımı düşürüldü.
  • Ve birçok hata giderimi, arayüz ve yapay zeka iyileştirmeleri ve birkaç denge değişikliği.

Yamayı test etmemize yardımcı olmak istiyorsanız 1.6.1 betasına katılabilirsiniz. Test etme aşamasında sorunla karşılaşmazsak yamanın gelecek hafta çıkacağını düşünüyoruz.

Arayüz Değişiklikleri

Birçok kişinin yeni deniz sisteminin zor olduğu konusunda yorumlar alıyoruz, bu nedenle arayüzü biraz geliştirmeye çalışıyoruz.

Görev kuvveti dizilimi editörüyle uğraşmak zordu, bunun için alttaki arayüzle değiştirdik:
upload_2019-3-6_16-42-11.jpg

Dizilim editörü oldukça önemli bir araç çünkü filoları daha kolay kontrol etmenizi sağlıyor, kayıp verdiğinizde doğru gemilerin filoya katıldığından emin olabiliyorsunuz. Umarım yeni arayüzü seversiniz.

Ayrıca gemi çubuklarına da daha çok bilgi ekledik:
upload_2019-3-6_16-59-12.jpg

Ayrıca ekranın altına görev kuvvetlerinizi daha iyi yönetebilmeniz için takviye/ihtiyat butonu eklendi.
upload_2019-3-6_17-2-9.jpg

Filolardaki yakıt göstergesini de geliştirdik. Artık ne kadar fazla yakıt harcıyorsa o kadar fazla varil olacak. Bunun yanında filonuzla yapmamanız gereken şeyleri yapıyorsanız uyarı alacaksınız, ana muharebe gücünüze devriye (patrol) görevi vermek gibi:
upload_2019-3-6_17-6-56.jpg

Deniz bölgesi seçimlerinin görünebilirliğini de arttırmak için çalışıyoruz, böylece görev alanlarını temizlemek, tüm gemileri limana göndermek, gemilerin uygun olmadığı görevler hakkında bilgiler vermek gibi şeyler sağlayacak. Ayrıca yapay zekanın mayınlara odaklanan oyunculara ve oyun sonu denizaltı muharebelerine daha iyi cevap vermesi üzerine çalışıyoruz. Sizleri arada sırada bilgilendireceğiz. Desteğiniz ve geribildirimleriniz için teşekkürler.

Rehber Videoları

Ayrıca size denizlerde yardımcı olması için 7 yeni rehber videosu çıkardık. Rehber videolarının yer aldığı oynatma listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

(Not: Yarından itibaren Strategyturk Youtube kanalında bu videolara altyazı ekleyip yayınlamaya başlayacağız.)

Yazar: Cem Kaya

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Humankind'da Yeni Bir Serüven #humankind https://t.co/v0AyOE7s85
Hearts of Iron IV'te Tatilden Dönüş #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/Y42PJs53dw

Strategyturk Flickr