Hearts of Iron IV’te Man the Guns ile Yapılan Küçük Değişiklikler #3

HoI4 günlüklerinde bu hafta Man the Guns ve 1.6 yamasıyla gelecek birkaç küçük özellikten bahsediliyor.

Herkese merhaba, Man the Guns ve 1.6 Ironclad yamasından bahsedeceğimiz bir başka günlüğe daha hoş geldiniz. Deniz savaşlarındaki diğer değişiklikleri göstermeye daha hazır değiliz, bu nedenle odak ağaçlarında düzelttiğimiz bazı şeylerden bahsetmek istedim.

İdeoloji ve ideoloji kayması hakkında sorunlar

Oyuncuların bize ilettiği sorunlardan biri ulusal ruhlardan kaynaklanan kalıcı ideoloji kaymasıydı. Örneğin komünistlerle faşist bir devleti kukla hale getirdiğinizde daha önceleri faşizme 0.10 kayma veren bir ulusal ruh nedeniyle tekrar faşist olmaya doğru gidiyordu.

Bunu 2 farklı yoldan çözdük. Öncelikle sadece ideoloji kayması veren ulusal ruhlar 2-3 yıl gibi belli bir süre sonra kayboluyor. Eğer ulusal ruh, ideoloji kayması dışında başka bir etki de içeriyorsa, ülkenin ideolojisi kaymanın yaşandığı ideolojiden başka bir ideolojiye kaydığında ulusal ruh da kaybolur.

dev_diary_timed_ideas.jpg

Buna ek olarak vasallarınızın ideolojisi üzerinde size daha fazla kontrol veren kararlar da ekledik. Bu kararlar ile politik güç harcayarak vassallarınızın ideolojileri kaydırmaya başlayabilirsiniz ve ideoloji desteği yeteri kadar arttığında zorla ideolojilerini değiştirebilirsiniz.

dev_diary_nation_building.jpg

dev_diary_police_action.jpg

Hollanda odak ağacındaki değişiklikler

Hollanda odak ağacındaki Monarşist yolundan pek mutlu değildim, bu nedenle onu biraz daha özgün ve ilginç hale getirmek için bazı değişiklikler yaptım. Burada daha önce yaptığımız değişiklikler “tarihi inandırıcılık” ile kısıtlanmıştı. Monarşinin tekrar güçlü hale gelmesinin en olası yolu Kraliçe Wilhelmina’nın savaş dönemindeki popülaritesini kullanması ve tabi bu sırada sürgündeki Hollanda hükümetinin güçsüz hale gelmesiydi. Böylece Hollanda özgür olduğunda Kraliçe tekrar büyük güçlere sahip olabilirdi. Ancak bu, oyuncuyu kötü oynamaya zorluyordu. Avrupa’daki savaşı kaybetmeniz, sürgün hükümeti olmanız, Tarafsızlık tarafına geçmeniz gerekiyordu ve bunları yaptıktan sonra hala bir şey yapamıyordunuz çünkü toprağınızı kontrol etmiyordunuz. Yapabileceğiniz tek şey İngilizleri desteklemekti, bu da pek eğlenceli bir oynanış getirmiyor.

dev_diary_monarchist_path.jpg

Monarşist yolunu hala sürgün hükümeti olarak tamamlamak mümkün ve anavatanınızı kontrol edip etmediğinize bakmadan hala çeşitli bonuslar kazanıyorsunuz. Ancak artık teslim olmanız (capitulate) gerekmiyor. Yeni odaklar size haritada olmayan fabrikalar veriyor. Aynı zamanda “Revive the Buffer State Propasal (Sınır Devleti Önerisini Tekrar Getir)” ile Belçika ve Lüksemburg’u aldığınızda buraları geliştirebiliyorsunuz. Bir tür “oyun sonu” olayı ekleyecek bir odağı da en sona ekledik. Adı Wilhelminism olan bu odak ile Alman Kayzerini kullanarak (1. DS bittiğinden beri Hollanda’da sürgündeydi) Almanları zayıflatacak bir ayaklanma başlatabilirsiniz. Odak, Alman ordu kaçaklarından oluşan bedava tümenler çıkarmaya başlar ve Almanya’nın insan gücünü azaltan bir ulusal ruh verir. Herhangi bir Alman toprağı Hollanda tarafından “özgürleştirildiğinde” iç savaş başlar ve karargahı fethettiğiniz toprakta olan, liderliğini Kayzerin yaptığı bir isyan başlar. İç savaş ile ortaya çıkan devlet Hollanda’nın kuklasıdır, yani onu destekleyebilirsiniz. Savaş kazanıldığında Kayzer anlaşmanıza uyup onları serbest bırakmanızı ister ve daha sonra müttefiklik isteği atar. Waking the Tiger’a sahipseniz Almanya böylece Kaiserreich yoluna girer ve zaten yaptıklarınızdan mutlu olmayan Müttefik devletler ile savaşa girebilir.

dev_diary_wilhelminism.jpg

İngiliz odak ağacında değişiklikler

İngiltere odak ağacı günlüğünde deniz ağacının da değiştirileceğinden bahsetmiştim ve bunu gerçekleştirdik.

dev_diary_uk_naval_tree.jpg

Ağaca çeşitli eklemeler yapıldı. Anti-Non-Contact Committee artık mayın dökmeye ve temizlemeye bonus verirken Anti-Submarine Training School, konvoy savunması için doktrin bonusu ve Muhrip gemilerin tecrübe kazanımını arttıran bir ulusal ruh veriyor. ASW Warfare ise Anti-Submarine Warfare modülleri için 2 tane zamanından önce bonusu veriyor. Expanding the Repair Yards birkaç tersane ve tamirleri, yeniden donatmaları daha hızlı ve ucuz yapan bir ulusal ruh veriyor. Vanguard modern savaş gemisi taslağı veriyor ve aynı zamanda Clydebank’te (Lanark eyaleti) bu taslaktan bir “bedava” savaş gemisi veriyor.

dev_diary_vanguard.jpg

Reinforce the Empire dalına giden birkaç odak daha ekledim. İngilizler ticaret yollarını korumak için hafif kruvazörlerden oldukça fazla yararlandıkları için bunu gösteren, hem Naval Rearmament hem de Service Overseas gerektiren bir odak eklendi.

dev_diary_light_cruisers.jpg

Commonwealth Ties odağını takip eden ve İngiltere’nin pilot eğitimi programını yansıtan British Commonwealth Air Training Plan eklendi. Bu odak hava ve uçakların tecrübe kazanmasını hızlandırır.

dev_diary_commonwealth_air_plan.jpg

Bu değişiklikler paralı özelliklere dayanmayan dışında bedava. Yani ASW Warfare, Expand the Repair Yards, Vanguard, ve Anti-Non-Contact Committee odaklarının olması için eklenti almanız gerekiyor.

Harita değişiklikleri

Harita değişiklikleri günlüğünden sonra birçok öneri aldık ve bunların bir çoğunu oyuna dahil ettik. Değişiklik listesi çok uzun olduğu için hepsinden bahsedemem ama önemli olan bazılarını göstereceğim.

Bazı yeni ülkeler (tag) eklendi:

 • Moritanya
 • Namibya
 • Batı Sahra (Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti)
 • İngiliz Antiller
 • Fransız Guyanası
 • Maldivler
 • Fiji
 • Slovenya
 • Bosna
 • Makedonya
 • Kuzey İrlanda

Moritanya için geçilemeyen eyaletlerden biri geçilebilir hale getirildi.

dev_diary_mauritania.jpg

Namibya da yoğun istekler üzerine eklendi ve Caprivi şeridi de düzeltildi.

dev_diary_caprivi_strip.jpg

Balkanlar daha da balkanlaştırıldı, Makedonya ve Karadağ’ın eyaletleri düzeltildi.

dev_diary_balkans.jpg

Birçok zafer puanı da değiştirildi ve eklendi. Zafer puanları değişiklikleri en çok Yunanistan, Türkiye, Portekiz, Meksika, Polonya, Çekoslavakya ve Rusya Avrupası’nda yapıldı. İspanya, Fransa, ABD, Almanya, İtalya, Çin ve Siberya için de bazı zafer puanları değişikliklerine gidildi.

dev_diary_western_poland.jpg

Yeni ülkeler eklenirken bağımsız bırakılabilen tüm ülkelerin başkentlerinin en az bir zafer puanına sahip olmasını sağladık. Bu nedenle Afrika’da, Karayipler’de ve Asya’da zafer puanları arttı.

Son olarak da yeni deniz arazisi özelliğinden daha iyi yararlanmak ve daha çok stratejik seçime izin vermek için bazı deniz bölgeleri bölündü. Örneğin Ege Denizi:

dev_diary_naval_zone_Aegean.jpg

Gelecek hafta görüşmek üzere!

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta 1.1.0 Yaması #totalwar #threekingdoms https://t.co/02f8so1G9V
Hearts of Iron IV'te Senkronizasyon Hataları #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/V5dOyhHVz9

Strategyturk Flickr