Hearts of Iron IV’te Portekiz Odak Ağacı


Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Portekiz odak ağacından bahsediliyor.

Olá millet, bir başka La Resistance geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz! Kendimi tanıtarak başlayayım. Adım Manuel, İspanyol’um ve Paradox’a birkaç ay önce (tam da PDXCON zamanında) HOI için İçerik Tasarımcısı olarak katıldım.

Portekiz’in La Resistance‘a dahil edilmesi üzerinde çalışıyorum. Odak ağacının asıl tasarımı Portekizli Profesör Pedro Santos tarafından yapıldı. Ağacın siyaset dalında İspanya İç Savaşı ile birden çok etkileşime girme seçeneğinin bulunması fikrini ortaya o attı ki bence bu oldukça ilginç bir düşünceydi.

Portekiz’in olay ve kararları üzerinde çalışırken yapımcımız Vachon (emekleri için teşekkürler) tüm ağacı yürürlüğe koydu. Odak ağacının tasarımını biraz değiştirdik. Özellikle, diğerlerine kıyasla daha tekdüze kaldığından komünizm dalını ve de İspanya ile etkileşimi düzgün kılmak adına İç Savaş ile ilgisi bulunan dalları düzenledik. Şimdi de ben ağacı iyice parlatacak ve muhteşem Beta kullanıcılarımızın bildirdiği hataları gidereceğim. Hazır Beta kullanıcılarından bahsetmişken, serbest çalışan sanatçımız Indyclone77 tüm o harika Portekiz olay görsellerinden ve odak ağacıyla ulusal etkiler kısmında göreceğiniz yeni simgelerden sorumluydu. Sadece bu harika tasarımları yapmakla kalmadı, aynı zamanda geliştirme sürecinde çok önemli geri bildirimlerde de bulundu. Dolayısıyla emekleri için ona da çok ama çok teşekkür ederiz!

Devam etmeden önce, dengeleme çalışmalarının devam ettiğini, yani göreceğiniz şeylerin değişebileceğini lütfen aklınızda bulundurun.

Portekiz’in 1936’da sahip olacağı ulusal etkilerden bahsederken başlamak istiyorum:

  • Güvenilmez Ordu: 1937’de büyük bir yeniden yapılanmaya giden Portekiz Ordusu’nun Birinci Cumhuriyet zamanındaki vahim halini yansıtır. Tümen organizasyonu, askere alınabilir nüfus faktörü, savaş desteği ve tümen saldırısında bazı dezavantajlar mevcut olduğundan savaşa girmeden (İspanya İç Savaşı’na dahil olmak pek iyi bir fikir olmayabilir, zira mendebur İspanyol düşmanlarınız hazırlıksız birliklerinizi yenip değerli ana kara topraklarınızı göz açıp kapayıncaya kadar alabilir…) önce bundan kurtulmak isteyebilirsiniz.
  • İstikrarsız Cumhuriyet: Birinci Portekiz Cumhuriyeti 16 yıl içerisinde dokuz cumhurbaşkanı ve kırk dört hükumet yapılanması gördü. Askeri Cunta zamanında bile birkaç başarısız darbe girişimi yaşandı. 1933’te Salazar Estado Novo’yu kurup yeni anayasayı referandum yaparak geçirince Portekiz’de istikrar yavaşça artmaya başladı (belki buna sansür sistemi ve her türlü muhalifi baskılayan farklı polis güçlerinin de katkısı olmuştur). Bu olumsuz etki de günlük siyasi güç kazanımına, istikrara ve inşaat hızına dezavantaj olarak geri dönüyor. Farklı siyasi dalları izleyerek bu etkiden kurtulabilirsiniz ki muhtemelen bunu bir an önce yapmak isteyeceksiniz.

01%20Initial%20NSs.png

Şimdi ise Portekiz’in odak ağacına bakıp oyuncuların seçebileceği farklı yolları konuşalım:

02%20Focus%20Tree.jpg

Görüldüğü üzere ağacın genel yapısı, sanayi, askeriye ve siyaset için net bir şekilde ayrı dalların bulunduğu diğer ağaçlardan farklılık gösteriyor.

Sömürge dalı ile başlayalım mı?

Portekiz’in başlangıçtaki insan gücü epey düşük olduğundan ve ilk odaklar core olmayan bölgelerden sağlanan insan gücüne büyük bonuslar eklediğinden, oyunun erken safhasında çokça işinize yarayacaklar. Oyuncular Afrika’daki sömürgeleri ilhak etmeyi (bu da ek insan gücü sağlıyor) ya da kendi hükumetlerini kurmalarına izin verip kuklalaştırmayı (bunu da dünyadaki diğer demokrasiler takdir ediyor) seçebilecek.

Ayriyeten Afrika sömürgelerinin altyapısını ve sanayisini geliştirmeyi sağlayan ve sanayi dalına bağlanan bir alt dal da mevcut.

03%20Colonial%20Branch.png

Sanayiye gelecek olursak, Salazar hükumetinin 1930’lu yılların başında başlattığı bayındırlık işleri sürdürülürse, Portekiz ek araştırma yuvası (Portekiz’in sadece iki araştırma yuvası ile başladığını düşünürsek bu dezavantajı gidermek için erkenden bu odağa erişmesi makul duruyor) veren ilk odağına erişmiş olacak. Oyuncular daha fazla fabrika elde ederek sivil sanayiyi hızla geliştirmeyi ya da daha yavaş bir yaklaşımda bulunarak geleceğe yatırım yapmayı, sanayi araştırmalarına ve inşaat hızına yönelik bonuslar almayı seçebilir.

Portekiz ayrıca ana karasının altyapısını ve kaynak çıkarım sanayisini geliştirebilir. Elbette, İberyalı diktatörlerin çok sevdiği barajların inşasına yönelik bir odak da bulunuyor.

Bunun ardından ise askeri sanayi alt dalı geliyor. Oyuncular burada (epey ihtiyaç duyacakları) askeri fabrikalara sahip olabilir ve uçak, araç ve topçu üretim ve araştırmalarına yönelik faydalı bonuslar elde edebilir. Tüm bu sanayi odaklarının arasında “gizlenen” ek araştırma yuvasını kaçırmadığınızdan emin olun!

04%20Industrial%20Branch.png

Deniz dalındaki ilk odak İtalya veya İngiltere’den gemi satın alma kararlarını açacak. Portekiz için gemi yapmayı kabul ederlerse (bu kararı etkinleştirmeden önce iyi ilişkilere sahip olduğunuzdan emin olun) önünüze üç farklı seçenek sunulacak.

05%20Purchase%20Ships%20Decisions.png

06%20Purchase%20Ships%20Event.png

Orta ve solda yer alan alt dallar konvoy korunumuna ve denizaltı savaş etkinliğine odaklanacak, üretimi artırmak için birkaç tersane verip muhrip ve denizaltılar için araştırma bonusları sağlayacaklar. Bu alt dallar sonrasında birleşecek ve Portekiz’in üçüncü ve son (toplamda beş ediyor) ek araştırma yuvasının açıldığı odağın yolunu açacaklar.

Sağdaki dal ise büyük gemilerin üretimi ile Atlantik Okyanusu ve Asya’da yer alan savunmasız Portekiz toprakların tahkimatına odaklanacak.

07%20Naval%20Branch.png

Ordu dalı, oldukça küçük olmasına rağmen (endişelenmeyin, siyasi dalda daha fazla askeri odağa sahip olacaksınız) Portekiz’in gelecek savaşlar için ordusunu düzene sokmasını sağlayacak. İlk odak kötü Güvenilmez Ordu etkisini kaldıracak. Devamındaki odaklar ise belli başlı araştırma ve üretim bonusları verecek. En sonda ise Lizbon’da ağır tahkimatlar kurmakla sahil boyunca hafif tahkimatlar kurmak arasında seçim yapacaksınız.

08%20Army%20Branch.png

Şimdi ise her bir alt dala derinlemesine girmeden önce siyasi dala genel olarak bakalım:

09%20Political%20Branch.png

Gördüğünüz üzere, Halk Cephesi ile Yeni Devlet arasında seçim yapabiliyorsunuz. İlk odak Komünizm dalına giderken ikincisi Faşizm ve Monarşizm dallarına gidiyor. Demokrasi dalına ise ikisi birden gidebiliyor.

Halk Cephesi ile devam etmeyi seçerseniz Komünizm dalını (sol taraftaki) açacaksınız. Bu alt dal sosyalist milislerin eğitilmesiyle başlıyor ve insanların Komünist bir düzende yaşamanın faydalarını görmelerine yardım edecek odaklarla devam ediyor. Sanayinin Millileştirilmesi odağı ülkeyi kurutan özel sektörden kurtulmanızı, yeni sivil fabrikalara sahip olmanızı sağlarken istikrarınıza da zarar verecek. Komünist Parti’nin Yeniden Yapılanması odağından sonra ülke komünist bir hükumete hazır ve istekli hale gelecek, üstelik Sovyetler Birliği ile ilişkileriniz artacak ki bu da bir sonraki odakla Komintern’e katılmanıza yardımcı olacaktır.

Halk Cephesi aynı zamanda Cumhuriyeti Destekleme odağını da açarak Cumhuriyetçileri destekleyebilmenizi ve İspanya İç Savaşı’na gönüllü gönderebilmenizi sağlıyor. Ağaç burada da ikiye ayrılıyor:

  • Sol tarafta İspanya İç Savaşı’na daha “radikal” bir yaklaşım bulunuyor. İberya İşçileri, Birleşin! odağı Portekiz’de iç savaşı tetikliyor. Bu durumda iki taraf da İspanya’daki karşıtlarıyla birlik oluyor (sonuçta altı farklı tarafın yer almadığı iç savaş iç savaş değildir). İspanya’daki yoldaşlarınızla birlikte savaşı kazanınca İspanya Cumhuriyeti’ni ilhak ediyor ve İber Yarımadasını birleştirebiliyorsunuz. Son olarak da kendi paktınızı kurabiliyor ve pakta katılmaları için Latin Amerika ülkelerine çağrıda bulunabiliyorsunuz.

10%20Workers%20of%20Iberia%20NS.png

  • Sağ tarafta ise İspanya İç Savaşı’na daha “temkinli” bir yaklaşım bulunuyor. Bu yolu izlerseniz komünist hükumet başa geçene kadar savaşa dahil olamayacaksınız. Daha yavaş bir yaklaşım olsa da savaştan sonra diğer ülkelerle etkileşime geçmek için farklı odaklar seçebileceksiniz. Buna, ideolojileri işinize gelmiyorsa İspanya’ya savaş ilan etmenizi sağlayacak bir odak da dahil durumda.

11%20Fight%20Alongside%20%20the%20Republ...cision.png

Mutlak Tarafsızlık yolunu seçerseniz İspanya İç Savaşı’na müdahale edemeyecek, fakat sanayi ve üretime dair güzel bonuslar elde edecek ve Birleşik Krallık kaynaklı demokrasi desteği ile Birleşik Krallık’dan ekipman almanızı sağlayan birkaç tekrarlanabilir karara sahip olacaksınız.

11%20bis%20Democratic%20Leader.png

Sonrasında serbest seçimlere izin verip demokratik bir hükumete sahip olacak, sadece Müttefikler’e katılma odağını değil, Komünizm dalından birkaç ortak odağa ve sağcı dalın ortak odağı olan İberya Zirvesi’ne erişebileceksiniz. İberya Zirvesi odağı, Portekiz ve İspanya’nın birlikte Mihver’e ya da Müttefikler’e katılma isteğinde bulunmasını sağlayan kararları açıyor.

12%20Iberian%20Summit%20Decisions.png

13%20Iberian%20Summit%20News.png

Yeni Devlet’i seçmeniz durumunda Mutlak Tarafsızlık (az önce bahsettiğim), Milliyetçileri Destekleme ya da Kraliyet Düğünü odaklarından birini seçeceksiniz.

Cumhuriyetçi odağın karşıtı olan Milliyetçileri Destekleme odağı ile Milliyetçi İspanya’yı destekleyebilecek ve İspanya İç Savaşı’na gönüllü gönderebileceksiniz. İlerleyen odaklarda savaşa dahil olabilecek ve hatta savaşı kazan İspanyol tarafın ideolojisi hoşunuza gitmezse İspanya’ya müdahale edebileceksiniz.

13bis%20Fascist%20Leader.png

Milliyetçi Sendikalizm Faşist olmanın yolunu açacak ve epey ilgi çekici odakları seçmenizi sağlayacak. İsterseniz Mihver’e katılabilir ya da Portekiz’in dünya tek bir hüküm, ideoloji ve inanç (bu güçlü bir ulusal etki kazanmanızı sağlayacak ama dünyadaki bazı ulusların canını sıkacak) altında birleştirecek ulus olacağını iddia edebilirsiniz.

Bahri Ablukanın Reddi odağı, Birleşik Krallık ile savaşta olan uluslara bir karar sunacak. Bu karar aracılığıyla erişemedikleri yerlere erzak taşıyabilecek, savaş desteğini artıracak ve elbette fabrikalarından birini ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere size sunacaklar.

14%20Refuse%20Naval%20Blockade%20Decision.png

Bunun ardından Angola ile Mozambik arasındaki Afrika topraklarında hak iddia edebilir (Britanya’nın 1890’da verdiği ültimatoma yanıt vermiş olacaksınız), Doğu Hint Adalarını ve Brezilya’yı geri alabilir ve hatta tehditkâr Japonya’ya savaş ilan edebilirsiniz!

En sonda ise diğerleri kadar önemli olan Monarşizm dalımız var. Öncelikle Brezilya ve Portekiz kraliyet ailelerini birleştireceksiniz (uzakta düğün çanları çalıyor). Ondan sonra amacınız hem Portekiz’de hem de Brezilya’da monarşiyi geri getirmek olacak. Birkaç tekrarlanabilir karar bu hususta size yardımcı olacaktır. Bunu da başardıktan sonra nazikçe Brezilya’nın hükmünüze boyun eğmesini isteyebilecek ve Portekiz ve Brezilya İmparatorluğu’nu kurabileceksiniz.

15%20Empire%20of%20Portugal%20and%20Brazil.png

İspanya İç Savaşı sırasında Çarlist Ayaklanması çıkması halinde İspanya’daki Monarşist dostlarınızı destekleyebilecek ve Tanrı’nın halkı yönetme hakkını verdiği hükümdarlara boyun eğmeyi reddeden bu yanlış yola sapmış ruhlara karşı savaşa girebileceksiniz.

16%20Carlist%20volunteers%20NS.png

Benden bu kadar. Umarım günlüğü beğenmişsinizdir. Sıradaki günlük için takipte kalın. Hepinize mutlu Noeller ve yeni yıllar diliyorum. 2020’de görüşürüz!

xmas.jpg

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND
Civilization VI'da Galya'ya Ambiorix Liderlik Ediyor #civ6 https://t.co/b6rkmNCDcx

Strategyturk Arşiv