Imperator: Rome’da Sparta ve Atina Görev Ağaçları

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta Sparta ve Atina görev ağaçları tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bu haftanın geliştirici günlüğünde önümüzdeki içerik paketiyle birlikte oyuna eklenecek olan 2 görev ağacını tanıtacağız: Sparta ve Atina. Bu günlükte gördüğünüz her şey halen çalışma sürecinde ve ileride çeşitli değişikliklere tabi tutulabilirler.

Başlangıç tarihimizde Sparta ve Atina’nın ihtişamlı yılları geride kalmış durumda, Sparta milattan önce 371 senesindeki Leuktra Muharebesiyle birlikte tüm müttefiklerini ve vasallarını kaybetti, öte yandan Atina Peloponez Savaşında büyük yaralar aldı.

Sparta

İlk olarak Sparta ile başlayacağız, Sparta yakın bir süre önce Messenya topraklarını özgürlüğünü elde etmiş Helotlara kaptırdı, Kinurya’daki topraklarını ise doğudaki Argivler ele geçirdi. Sparta’nın görev ağacı Peloponez’in kontrolünü geri kazanmaya, bu bölgeyi geliştirmeye, Atina, Thebai ve Makedonya’yı alt etmeye odaklanıyor.

upload_2020-3-2_13-15-5.png

Sparta Yenilenmesi

İlk görev ağacımız Sparta’nın Peloponez’deki eski kalesi Lakonya topraklarına odaklanıyor. Thebai saldırısı sonrası çöken Peloponez Birliğinin ardından Spartalılar kendilerini kuzeyde Arkadyalılar, batıda Messenyalılar ve kuzeydoğuda Argivlerin arasında sıkışık bir konumda buldular.

upload_2020-3-2_13-15-35.png

Sağ kısımda gördüğünüz görevler başlangıç topraklarınızı geliştirmeyi amaçlarken, soldaki görevler Messenya topraklarını geri kazanmanıza yönelik. Eğer bu görev ağacına başlamadan evvel Messenya ile yüzleşirseniz, buradaki görevler batıdaki topraklarınızı geliştirmeye yönelik olacak. Diğerlerinden bağımsız bir biçimde Skiritai ismindeki Arkadya ve Lakonya sınırındaki kabileyi size katılmaya ikna edebilir, buradan kalıcı bir Hafif Piyade bonusu alabilirsiniz.

upload_2020-3-2_13-15-16.png

Bu görev ağacına dair bir başka enteresan nokta, sağ kısımda ilerleyerek Artemis Orthia tanrıçasını açabilmeniz. Kendisi Sparta tarihinde önemli bir tanrıça ve ona ait olan sunak milattan önce 3. yüzyılda Spartalılarca yeniden inşa edilmişti.

upload_2020-3-2_13-15-24.png

Peloponez’in Koruyucusu

Sparta için oluşturulmuş ikinci görev ağacı Lakedamonya’nın ilerisine ve Peloponez’in geri kalanına odaklanıyor. Kuzeyinizde savunma birliği çatısı altında birleşmiş Arkadyalılar, Argos’ta kadim düşmanlarınız, kuzey ve kuzeybatıda Eleyalılar ve Akalar yer alıyor.

upload_2020-3-2_13-15-47.png

Gördüğünüz üzere Eleyalılara odaklanan opsiyonel bir sol kısma sahibiz, öte yandan ağacın geri kalanı Arkadyalıların, Argivlerin ve Akaların topraklarını ellerinden almaya odaklanıp, bu toprakları geliştirmeye yönelik tercihe bağlı çeşitli görevler sunuyor. İlk görev ağacıyla benzer bir biçimde görev ağacına başladığınızda fethetmeniz istenen topraklardan bazılarına sahipseniz, onların yerine geliştirmeye yönelik görevlere sahip oluyorsunuz.

Tercihe bağlı görevlerden bazıları:

upload_2020-3-2_13-16-3.png

upload_2020-3-2_13-16-9.png

İkinci Peloponez Birliği

Sparta’nın üçüncü görev ağacı tıpkı ilk görev ağacı gibi Peloponez odaklı, ancak bu sefer geliştirme ve bölgedeki vasalların kontrolünü elde etme ön planda.

upload_2020-3-2_13-16-18.png

İlk başta izleyebileceğiniz tercihe dayalı yol Yunanistan’da yabancı diadokhların hakimiyeti altındaki toprakları özgürleştirmeye odaklanıyor. Görev ağacının devamında Peloponez’in en büyük şehirlerini daha da büyük hale getirmeye yönelik bazı görevler bulunuyor.

upload_2020-3-2_13-16-27.png

Ana amacınız Peloponez Birliğini yeniden kurmak ve Sparta’yı eski ihtişamına kavuşturmak. Bu görev ağacının sonunda bazı kalıcı bonuslar, yeni bir isim ve bayrak ediniyorsunuz.

upload_2020-3-2_13-16-36.png

Kadim Düşmanlar

Sparta’nın son görev ağacı Peloponez’in ötesindeki düşmanlara odaklanıyor: Atina, Thebai/Boetya ve Makedonya.

upload_2020-3-2_13-17-5.png

Sağ kısım Makedonya’ya odaklanırken, ortadaki kısım Atina, soldaki kısım ise Thebai/Boetya odaklı. Her biri ana şehirlerin fethini ve geliştirilmesini istiyor. Atina kısmının sonunda yeni bir Atina tanrısını seçebilir hale geliyorsunuz.

upload_2020-3-2_13-17-11.png

Atina

Atina’nın odağı Antigonid süzereninden kurtulmak, Attika’yı geliştirmek ve Delos Birliğini canlandırmak. Başlangıç tarihinde Demetrius Yunanistan istilasında, şehir devletlerin kontrolü için Makedonya ile mücadele halinde. Her ne kadar kendisi ilk başta Atinalılar tarafından kabul görmüş olsa da, şehrin gördüğü muamele çok süre geçmeden ilişkilerin kötüleşmesiyle sonuçlandı.

upload_2020-3-2_13-16-52.png

Zincirlenmiş Atina

Atina’nın ilk görev ağacı Antigonidlerden bağımsızlık elde edilip edilmeyeceği sorusuna odaklanıyor, eğer Antigonidlerin üstünlüğünü kabul ederseniz bazı bonuslar edinebiliyorsunuz.

upload_2020-3-2_13-17-33.png

Gördüğünüz üzere görev ağacı ikiye ayrılmış durumda: bağımsızlıkçılar ve sadıklar. Ülkenizdeki büyük ailelerden biri bu grupların liderliğini üstleniyor, onlarla etkileşim kurarak ilerleme katediyorsunuz. Kazanan aile rakiplerini sürgüne gönderip Atina’yı özgürlüğe veya oligarşiye taşıyor.

upload_2020-3-2_13-20-0.png

Attika Yenilemesi

Yunanistan’ın zengin bölgelerinden Attika, çeşitli gümüş madenlerine ve kalabalık bir nüfusa sahipti. Atina’nın ikinci görev ağacı buradaki nüfuzunuzu arttırmanıza odaklanıyor.

upload_2020-3-2_13-20-6.png

Yukarıda temel altyapıyı kurmaya yönelik görevler var, Attika’nın tamamını ele geçirmek, Atina’yı güçlendirmek ve tercihli gümüş madeni görevi gibi. İkinci kısımda ise Elefsis Gizemleri ile Atina Akademisi arasında bir karar vermeniz gerekiyor, burada farklı bonuslar kazanıyorsunuz. (bu bonuslar arasında daha önceleri Sparta’da gördüğünüz bonus mevcut.)

upload_2020-3-2_13-20-11.png

Atina Demokrasisi

Üçüncü görev ağacı Atina demokrasisine odaklanıyor.

upload_2020-3-2_13-20-17.png

Bu görev ağacı da iki farklı kola sahip, sağda demokrasiyi terkedip cumhuriyetin tiranı haline gelebilmenizi sağlayan görevler mevcut (milattan önce 3. yüzyılda Lachares’in yaptığı gibi). Solda ise kadim ideallerinize geri dönüp demokratik kurumları güçlendirmeyi amaçlayan ve cumhuriyetle alakalı mekaniklerde kalıcı bonuslar sağlayan görevler mevcut.

upload_2020-3-2_13-20-25.png

upload_2020-3-2_13-20-29.png

Delos Birliğini Diriltmek

Atina’nın dördüncü görev ağacı Delos Birliğini eski ihtişamına kavuşturmaya odaklanıyor.

upload_2020-3-2_13-21-18.png

Bu görev ağacında iki kol mevcut, bunlardan birisi Ege Adalarına diğeri ise eskiden birliğin parçası olan uzaktaki şehir devletlerine odaklanıyor. Fetih görevlerinden sonra genellikle tercihe bağlı geliştirme görevleri var. Bunlar toprağın kime ait olduğuna göre (sizin mi vasalın mı), veya toprakta şehir mi ya da yerleşim mi olduğuna göre değişiklik gösteriyor.

upload_2020-3-2_13-21-14.png

Görev ağacını tamamladığınızda yeni bir isme ve bayrağa sahip oluyorsunuz.

upload_2020-3-2_13-16-41.png

Umuyoruz Sparta ve Atina’daki bu görev ağaçlarını ilgi çekici bulmuşsunuzdur, önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Necroidler ve Mishar Cabal #stellaris https://t.co/uVqr3b81RF
Hearts of Iron IV'te Türkiye Odak Ağacı #hoi4 https://t.co/UcONXW5zND

Strategyturk Arşiv