Imperator’da Mısır Görev Ağaçları

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta Mısır görev ağacı tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, ben Claudia. Imperator: Rome’da İçerik Tasarımcısıyım. Sizlere bugün aylardır üzerinde çalıştığım içerikleri tanıtacağım. Tahmin edeceğiniz üzere Heirs of Alexander eklentisi Diadokhlarla alakalı çok sayıda içerik barındıracak. Bugün sizlere Ptolemy Mısır’ından bahsedeceğim. Ptolemaios her ne kadar rakipleri kadar maceracı ve ihtişamlı bir isim olmasa da, Diadokh Krallıklar arasında en başarılı hanedanı kurmayı başardı. Hanedanı milattan sonra 30 senesinde meşhur 7. Kleopatra’nın Roma tarafından yenilgiye uğratılmasına dek Mısır topraklarına hükmetti.

Mısır’ın 4 yeni görev ağacı Ptolemylerin karşılaştıkları zorlukları ve başarılarını ele alıyor. 1. Ptolemaios’tan 3. Ptolemaios’a kadar olan dönemde onların başarılarını takip edebilir ve hatta onları gölgede bırakacak işlere imza atabilirsiniz. Her görev ağacı Ptolemy siyasetinin farklı noktasına odaklanıyor. İlk olarak Antigonidlerle olan çatışma, ardından Filistin ve Fenike toprakları için Selevkidlerle olan mücadele, devamında Sirenayka ve Kuş topraklarında genişleme ve son olarak Doğu Akdeniz’de hakimiyet sağlayıp, başta başkentiniz İskenderiye olmak üzere Mısır topraklarının kalkınmasını sağlamak gibi konular ele alınıyor.

Görsel
Görsel

Antigonidler ve Selevkidler – Doğu Sınırı

Filistin ve Fenike toprakları Mısır’ın doğal genişleme alanlarını oluşturuyor. Başlangıç tarihimizden yaklaşık 2 bin yıl önce firavun 2. Ramses aynı topraklar için Kadeş Muharebesine girişmişti. Ptolemy’ler ilk olarak bu toprakların Antigonidlerin eline, ardından ise Selevkidlerin eline geçmesine tanıklık etti. Bu görev ağacında Mısır’a önderlik edip, topraklarınızı Suriye ve ötesine genişletmeye çalışacaksınız. Elbette bu bölgenin kendisine has bazı zorlukları ve kazanımları olacak.

Örneğin Yahudiye toprakları bu dönemde Helen devletler için önemli bir sıkıntı kaynağıydı (milattan önce 167 ile 160 seneleri arasında Makkabilerin Selevkidlere karşı olan isyanı gibi), öte yandan Mısır bölge halkıyla ilişkilerini güçlendirmeyi başarabilirse tarihsel bir olay zincirini tetikleyebilir.

Görsel

Bu delegelerin neler vadettiğini tahmin edebilecek misiniz?

Görsel
Görsel

Serkeş Komşular – Büyük İmparatorluk

Gördüğünüz üzere bu görev ağacında izleyebileceğiniz 3 yol bulunuyor. İlk yolda Kızıldeniz’deki gücünüzü pekiştirip, Mısır’ın tarihsel düşmanı olan Kuş ile savaşıyorsunuz. Diğer yolda Sirenayka ile başedip batı sınırınızı güvence altına alıyorsunuz. Sirenayka her ne kadar Yunan kültürüne sahip bir devlet olsa da, tarihte Ptolemy Krallığı için önemli sıkıntılar çıkartmış ve bir bakıma sarayın sadakatsiz prensleri için bir fırsat ülkesi haline gelmişti. Oyunda Magas’ın isyanını işleyen bazı olaylar mevcuttu, bu olayları daha da geliştirerek bir göreve dönüştürdük. Eğer bu eklentiye sahip olmazsanız eski olaylarla karşılaşabileceksiniz. Ortada gördüğünüz yol ise oyuncuya meydan okumayı amaçlıyor, İskender’den daha iyisini başarıp Makedon İmparatorluğu’nun batı kolu haline gelebilecek misiniz?

Görsel

Ptolemylerin Afrika ordularını Mısır’a getirip yeni filler yetiştirme girişimlerinin başarısız olduğunu biliyor muydunuz? Bu sebeple ordularına katmak için Eritre ve Sudan topraklarından vahşi filler avlamak zorunda kaldılar.

Görsel
Görsel

Mısır’ı Modernleştirme – Makedon Firavun

Bu görev ağacı tamamen başlangıç eyaletlerinizi geliştirmeye ve erken dönem Ptolemy iç siyasetini oyuna yansıtmaya odaklanıyor. İskenderiye şehri bu görev ağacının gözbebeği konumunda. İskender tarafından Yunan dünyasının bir incisi olarak kurulan bu şehir, Ptolemaios döneminde tüm Helen dünyasının başkenti haline gelmişti. Festivallere yatırım yapıp, yeni harikalar inşa ederek başkentinizin altyapısını geliştirebileceksiniz. Öte yandan Ptolemyler Chora adı verilen kırsal bölgeleri de görmezden gelmemişti, dolayısıyla siz de görmezden gelmeyeceksiniz ve Nil boyunca uzanan topraklara yatırımlar yapacaksınız.

Mısır toprakları kadim ve köklü bir dine ev sahipliği yapıyordu, bu sebeple Ptolemyler bölge halkıyla Helen soyluları bütünleştirme politikalarında senkretik kültler kurmayı tercih etti. Bu kültlerin tanrıları Helen veya Mısır dinlerine mensup değildi, ancak her iki dinin de doğal bir parçası gibi görünüyordu. Bunu yansıtmak adına aşağıda gördüğünüz tarzda kült olaylarıyla karşılaşacaksınız.

Görsel

Hangi tanrıdan bahsedildiğini tahmin edebilecek misiniz?

Görsel
Görsel

Deniz Savaşları – Deniz Hakimiyeti

Son olarak Deniz Hakimiyeti görev ağacı, Ptolemaios’un hayatı boyunca gerçekleştirmeye çalıştığı hedeflerine ve karşılaştığı zorluklara dayanıyor. Aynı şekilde görev Ptolemaios’un başarılarının ötesine uzanıp, Ptolemaios’un denizdeki girişimlerinin tamamen başarılı olması, Demetrios ile giriştiği denizlerde hakimiyet yarışını kazanması durumunda neler yaşanabileceğini ele alıyor. Kendinize üsler edinebilir, Yunanistan’da diğer Diadokhlara meydan okuyabilir, Doğu Akdeniz’in egemen gücü haline gelebilirsiniz.

Görsel

Bu haftalık bizden bu kadar, önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv