Imperator’da Nüfus Göç Değişiklikleri

Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta nüfus sistemindeki değişiklikler tanıtılıyor.

Herkese merhabalar. Imperator için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz.

Cicero yamasıyla birlikte nüfusların anlık göç mekaniğini değiştirerek göç sistemini oyuncu olarak etkileyebileceğiniz bir sürece dönüştüreceğiz.

Nüfus Hareketi/Göçü

Komşu şehirlerdeki veya aynı eyalete ait diğer şehirlerdeki köleler hala eskiden olduğu gibi belli bir maliyet karşılığında göç ettirilebilir. Bu durum eğer göçebe bir kabileyseniz kabile üyeleriniz için de geçerli.

Her şehirde bir göç etmekte olan nüfus bulunabilecek. Eğer bir şehrin Göç Çekiciliği bir diğer şehirden fazlaysa:

  1. Varılacak şehir mevcut şehrin bir komşusuysa,
  2. Varılacak şehir mevcut şehirle aynı eyaletteyse,
  3. Mevcut şehir ve varılacak şehir aynı ülkede limana sahip 2 eyalette yer alıyorsa,

Bu şehirler arasında göç yaşanabilir.

Bu göçte hangi nüfusun seçileceği rastgele belirleniyor ancak şehir nüfus kapasitesinin üstünde değilse ve köleler arsa limiti için gerekliyse asla rastgele olarak köle nüfus seçilmiyor. Halihazırda göç etmekte olan bir nüfus terfi ettirilemiyor, kültür veya din değişimine maruz bırakılamıyor. Aynı zamanda şehirdeki son nüfus olmadıkça göç eden nüfus açlık çeken nüfus olarak seçilmiyor.

Göçün hızı şehrin yağmalanmış olup olmaması veya çeşitli valilik politikalarıyla yükselip düşebilir.

Nüfus Terfisi

Şehirdeki bir nüfus grubu toplam nüfusun %33’ten azına denk geliyorsa rastgele bir nüfus düşük yüzdeye sahip nüfusa dönüştürülmek üzere seçiliyor. Terfinin hızı çeşitli etkilere ve valilik politikalarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Nüfus Asimilasyonu ve Dönüşümü

Benzer bir şekilde asimilasyon ve dönüşüm de her zaman bir nüfusun seçilmesiyle işliyor. Diğer iki sistemden farklı olarak devletin dini ve kültüründen olmayan bir nüfus varolduğu müddetçe her zaman bir nüfus seçilmiş olacak. Bu dönüşümün hızı çeşitli yerel ve ulusal etkilere bağlı ve bu hızın yetersiz oluşu nüfusların aslında asimile edilemediği/dönüştürülemediği anlamına gelebilir.

Aşağıda görebileceğiniz üzere Nüfus arayüzü Cicero ile tamamen değişiyor:

2019_07_01_4.png

Valilik Politikalarının etkisi artık valinin Beceri seviyesine göre değişiyor, dolayısıyla bir şehirdeki nüfusunuzun tamamen asimile olmasını istiyorsanız çok iyi bir valiye ve muhtemelen birkaç özel binaya ihtiyacınız olacak.

2019_07_01_2.png

Hala kölelerinizi şehirden şehire direkt olarak bir miktar altın karşılığında taşıyabiliyorsunuz. Burada da arayüz tamamen değişmiş durumda, ilk olarak nüfusu ardından hedefi seçmektense, artık kölelerin taşınmasını istediğiniz şehre gelip buradan kölelerin hangi şehirden gelmesini istediğinizi seçiyorsunuz.

2019_07_01_3.png

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD
Europa Universalis IV'te 1.30 Yamasındaki Ufak Değişiklikler #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/0mUIprwooY https://t.co/CUhL3SZQrV

Strategyturk Flickr