Knights of Honor II: Sovereign’de Oyun Vizyonu

KoH2-DD01_B.jpg.6fd24cafb5c84fbba98667d0503f5d40.jpg

Knights of Honor II: Sovereign geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyunun vizyonuna dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar, Knights of Honor II: Sovereign için kaleme alınan ilk geliştirici günlüğüne hoş geldiniz.

Geliştirici günlüklerinde oyunun geliştirilişine dair bilgiler paylaşacak, bazı hususları tartışmaya açıp hangi kararı neden aldığımıza dair sizleri aydınlatacağız. Olabildiğince ilgi çekici ve güzel konular hakkında konuşmaya gayret edeceğiz.

Sizlere anlatabileceğimiz bu kadar çok şey varken uzun süre sessiz kalmak bizim için bir hayli zordu. Aynı zamanda sizlerden gelen soruları da görüyoruz, ancak şu anda tüm soruları yanıtlandırabileceğimiz bir noktada değiliz yine de elimizden geleni yapacağız. Gösterdiğiniz sevgi ve sabır için teşekkürler.

Knights of Honor II: Sovereign, ortaçağ temalı gerçek zamanlı büyük strateji oyunu. Oyuncular şövalyelere liderlik edecek, zengin şehirler inşa edecek, güçlü ordular kuracak, güvenilir dostlar edinip düşmanlarını ezerek Avrupa’nın nihai imparatoru olmak için mücadele edecek.

KoH2-DD01_A.thumb.jpg.2d8874152e70ae119e...8824c3.jpg

Serinin ilk oyunu yaklaşık 15 yıl önce çıktı ve günümüz şartlarında bir devam oyunu yapmak için ilk olarak net ve güncel bir vizyona sahip olmamız önem sarf ediyor. “Knights of Honor serisini özel kılan şeyler nedir?” ve “büyük strateji oyuncuları bugünlerde neyi arzuluyor?” gibi sorular üzerinde kafa yorduğumuz şeylerden sadece birkaçı.  Rakamlarla dolu, neyin nasıl işlediğini kavramak için saatler harcamanızın gerektiği bir oyunlar yerine, oyunun ruhunu koruyarak anlaşılması kolay ve etkileyici bir tecrübe sunmak bizim için önemli. Aynı zamanda oyunu stratejik düşünce ve planlama gerektirecek karar mekanizmalarıyla donatmak istiyoruz.

KoH2-DD01_B.jpg.6fd24cafb5c84fbba98667d0503f5d40.jpg

Son olarak oyuncuların tek kişilik oyuna mı yoksa arkadaşlarıyla çevrimiçi oynanışa mı önem verdiğini ölçmemiz gerekti. Her iki gruba da azınlıkmışlarcasına yaklaşmak istemedik ve iki moda da eşit önem verdik. Bu sebeple tasarladığımız her mekanikte hem tek oyunculu hem de çok oyunculu modda bu mekaniğin yansımalarını değerlendirerek oyundaki yerini belirledik.

Özetlememiz gerekirse, oyunun tasarımında izlediğimiz üç ana kural var:

  • Etkileyici, öğrenmesi kolay ancak ustalaşması zor bir oyun yapıyoruz.
  • Oyun eğlenceli olmalı, gerekirse tarihselliği zedelese bile.
  • Her mekanikte hem tek oyunculu hem de çok oyunculu mod hesaba katılmalı.

Bu hususlar üzerinde sizin neler düşündüğünüzü merak ediyoruz. Bu Perşembe günü bir geliştirici yayını yapacak, sizlerden gelen yorumları tartışacağız. Twitch yayınımız THQ Nordic’in kanalında olacak: http://twitch.tv/thqnordic

Her geliştirici günlüğü sonrasında bir geliştirici yayını yapmayı planlıyoruz.

KoH2-DD01_C.thumb.jpg.5050d81a6f27ce1ed7...d2853d.jpg

Önümüzdeki yazıda oyunun dünyasına, hangi periyodlarda oynayabileceğinize ve bu periyodların ilginç yönlerine değineceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Kutsal Hazineler #imperator https://t.co/sf4F4ZWFB9
Hearts of Iron IV'te Modlama Seçenekleri #HoI4 https://t.co/LblF4jSIDM

Strategyturk Flickr