Stellaris’te Ticaret Değeri ve Ticaret Yolu

Stellaris günlüklerinde bu hafta yeni eklenen ticaret değeri ve ticaret yollarından, ayrıca değiştirilen korsanlık mekaniğinden bahsediliyor.

Herkese merhaba, başka bir Stellaris geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün 2.2 Le Guin yaması hakkında konuşmaya devam ediyoruz, ticaret değeri ve ticaret yolları konularına göz atacağız. Tüm ekran görüntülerinin geçici resimler, arayüzler ve daha tam belirlenmemiş sayılar içerdiğini unutmayın.

Ticaret Değeri

Ticaret değeri imparatorlukların özel sektör ve sivil ekonomilerini yansıtıyor, Le Guin yamasıyla birlikte Gestalt olmayan imparatorluklara eklenecek.  Tüm nüfuslar yaşam standartlarına göre az miktarda ticaret değeri üretiyor, yaşam standardı arttıkça üretilen ticaret değeri de artar. Tezgahtar ve Tüccar gibi işler de ticaret değeri üretir. Ticaret değeri ayrıca uzayda da bulanabilir, bunlar ise doğrudan sanayide kullanılmayan ama yine de nüfusunuzun istediği şeyleri (günümüzde mücevherlerde kullanılan değerli taşlar gibi) yansıtır. Ticaret değerinin doğuştan gelen bir kullanım alanı yoktur sadece “faydalanılarak” diğer kaynaklara dönüştürebilir. Bir bakıma sivil ekonomi üzerine koyulan normal vergileri ve gümrük vergilerini yansıtıyor.

2018_09_27_1.jpg

Ticaret değerinden faydalanılabilmesi için iki koşul var:

  1. Ticaret değerini “toplamak” için sistemin menzilinde yükseltilmiş bir Yıldızüssü bulunmalı. Yükseltilmiş yıldızüsleri ilk olarak sadece bulundukları sistemde toplayabilirler ama inşa edilen her Ticaret Merkezi modülleri ile toplama menzili arttırılabilir. Her ticaret merkezi modülü, menzili 1 arttırır ve bu nedenle en fazla 6 hiperyol uzaklığındaki sistemlere ulaşabilirsiniz. Gezegenlerden ticaret değeri toplamak için yörünge istasyonuna gerek yok, yıldızüssünün menzilinde ise otomatik olarak toplanır.
  2. Toplandığı zaman ticaret değerinin başkent sisteminize gönderilmesi gerekir. Yıldızüssü zaten başkent sisteminde ise bu otomatik olarak yapılır ama değilse başkente bir Ticaret Yolu ile bağlanması gerekir.

Başarılı bir şekilde faydalanılan ticaret değeri başka bir kaynağa dönüştürülür ve aylık gelirinize eklenir. Şu anda ticaret değeri 1:1 oranında enerji kredisine dönüştürülüyor ama neye dönüştürüldüğü modlar ile veya oynadığınız imparatorluğun türüne göre değişebilir.

2018_09_27_1_2.jpg

Ticaret Yolları

Ticaret Yolları, ticaret değerinden faydalanılabilmesi için uzaktaki yıldızüslerini başkentinize bağlayan yollardır. Yükseltilen her yıldızüssü başka bir yıldızüssüne bağlanarak tek bir ticaret rotası destekleyebilir. İlk yıldızüssü tüm ticaret değerini diğer yıldızüssüne gönderir. Örneğin bir imparatorluğun uzak bir yerinde A yıldızüssü olsun, bu yıldızüssü tüm ticaret değerini başkente daha yakın olan B yıldızüssüne gönderiyor, B yıldızüssü de hem topladığı hem de ona gelen ticaret değerini başkente gönderiyor. Oyuncu yıldızüssünün ticaret değerini nereye gönderdiğini kontrol edebilir ve isterse yolları tekrardan kurabilir ancak yeni kurulan yollarda belli bir süreliğine verimlilik az olabilir.

Toplanmadığı, ticaret yolu olmadığı veya korsanlık nedeniyle başkente ulaşamayan her ticaret değeri boşa gitmiş sayılır ve imparatorluk bunlardan yararlanamaz. Bu yüzden büyük miktarda ticaret değeri üreten kalabalık kolonilerinizi ticaret yollarıyla başkentinize bağlamak oldukça önemli.

Ticaret yollarını, korunmasını ve korsanlığı gösteren özel bir harita filtresi de olacak. Sistemlerin içinde de gösterilmesini planlıyoruz ama bundan daha sonra bahsedeceğiz.

2018_09_27_2.jpg

Korsanlık ve Ticareti Savunma

Tabii bunların dikkat çekmeden hareket etmesi pek de mümkün değil. Zamanla özellikle de fazla hareketli ticaret yollarınızda korsanlar çıkmaya başlayacak. Ticaret yolunun geçtiği her sistemdeki korsanlık miktarı için belli bir ticaret değeri kaybolacak. Korsanlıkla başa çıkmak için imparatorluklar yıldızüslerini ve filo devriyelerini kullanabilir. Her yükseltilen yıldızüssünün belli bir ticareti koruma değeri var, ne olursa olsun sistemden geçen ticaret değerini gösterir (ağır korumalı tüccar konvoyları gibi düşünebilirsiniz). Bu ticaret koruması ilk başta sadece bulundukları sistemde geçerlidir ama Hangar Bölmeleri (Bay) gibi modüller ile diğer sistemlere de genişletilebilir.

2018_09_27_3.jpg

Ek olarak, her filo iki yıldızüssü arasındaki yolda devriye gezip korsan gemilerini yok edebilir ve sistemlerdeki korsanlığı azaltabilir. İmparatorluğunuzun yanındaki boş sistemlerde korsan çıkma sistemi de değişiyor, artık korsan filoları sadece büyük miktarda ticaret değerinin korsanlığa kaybedildiği sistemlerde ortaya çıkacak. Genel olarak korsan filolarıyla daha az uğraşacaksınız ve aktif olarak onları engellemeye çalışabileceksiniz ama ortaya çıktıklarında da daha büyük bir tehdit oluşturacaklar. Koruması olmayan çok fazla bağlantıya sahip genişlemiş imparatorluklar için belli cezalar olmaya devam edecek. Bunlar verimlilik azalması veya ticaret yollarınızda daha fazla korsanlık gibi şeyler olabilir. Gestaltlar ticaret değerine ve ticaret yollarına sahip olmadığı için onlara eski korsanlık mekaniğine benzeyen bir mekanik de ekleyebiliriz.

2018_09_27_4.jpg

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta Kararlardan ve Gezegen Bombardımanından bahsedeceğiz.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv