Three Kingdoms – Eight Princes’ta Sima Lun

Sima_Lun.png

Gaspçı Prens Sima Lun (Komutan)

Zhao Prensi ve Sima Yi’nin en küçük çocuğu olan Sima Lun güç elde etmek için her şeyi yapabilen, egoist bir karaktere sahipti. Tarihsel olarak Sekiz Prensin Savaşının tam anlamıyla başlamasının sebebi onun, İmparatoriçe Jia’yı taht varisini öldürmeye ikna etmesi ardından İmparatoriçe’yi ihanetle suçlayarak kendisini ve ailesini öldürmesiydi. Başlarda İmparator Hui’nin naibi olarak hareket etse de kısa süre sonra kendisini imparator ilan edip diğer prenslerin öfkesini kendisine çekmiş ve Jin hanedanını ilerleyen yıllar boyunca sarsacak olan bir savaş ve ihanet silsilesinin başlamasına sebep olmuştu.

Oyun Stili

Sima Lun yalnızca kendi çıkarlarına hizmet eden, zenginlik ve güç için hile ve ihanete başvuran bir entrikacı. Her ne kadar bu durum kendi yönetim verimliliğini feda etmesi anlamına gelse de… Sima Lun casususluk faaliyetleriyle ve kendi yozlaşmış yargı bina zincirini geliştirerek ‘Subterfuge’ kazanır ve bu Subterfuge kaynağını diğer devletleri diplomasi ile kontrol etmek için kullanır.

Guanxi

Sima Lun aldatmacılığından memnun durumda olsa da hırsının arkasında yatan asıl kurnazlığın güvenilir danışmanı Sun Xiu’dan olduğu söylenir. Ayrılmaz ikili olmaları sebebi ile Sun Xiu’nun, prensinin güç ve zenginlik yolundaki ilerleyişinde durdurulmaması için yapacaklarının sınırı yoktur.

Startpos_Lun.jpg

Başlangıç Durumu

Sima Lun, Sarı Nehirin Kuzeyindeki verimli Shangdang ve Ye topraklarını yönetmektedir. Shangdang’ın birliğini korumak ve Taiyuan dağlarına ilerlemek ona sağlam bir güç merkezi ve gelir kaynağı sağlayarak başlangıçtaki tehdidi yok edip başkentin bulunduğu Güneye ilerlemek için fırsat sağlayacaktır. Hejian Prensi Sima Yong yakınlarda ve onun fırsatçılığı Sima Lun’un hırslarına bir tehdit teşkil etmektedir. Bu yüzden savaşa hazırlan!

Sima Lun nasıl oyunculara önerilir?

Gizli kapaklı işler çevirmekten hoşlanan oyuncular casusluk faaliyetleriyle içli dışlı olan ve güçlü diplomatik aldatmacaların kullanılabilmesini sağlayan Sima Lun’un kurnaz oyun tarzını benimseyeceklerdir. Sinsi biri olmak hiç bu kadar iyi hissettirmemiştir!

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV: La Resistance'daki Müzikler ve Çizimler #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/DIhW5IKg9v https://t.co/E8a3pUlMQP
Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD

Strategyturk Flickr