Total War: Three Kingdoms’ta Gongsun Zan

Şövalye Gongsun Zan

  • Kahraman Sınıfı: Vanguard
  • Lakabı: Demir Yumruk General

Gongsun Zan, ülke yönetmeyi ordu komuta etmek gibi gören, askeri kafa yapısına sahip biri.

Liu Yu ile birlikte barbarlara karşı Kuzeydeki toprakları uzun süre boyunca savunmuşlardı. Fakat Liu Yu ile aralarında fikir ayrılıkları sebebiyle bir rakiplik başlamıştı. Liu Yu, Wuhuan ve Xianbi halklarına karşı daha hoşgörülü bir politika güderken Gongsun Zan ise daha sert bir politika gütmekteydi. Wuhuan halkı tarafından kutsal kabul edilen beyaz atları, saldırmayacaklarını bilerek savaşta onlara karşı kullanmıştı.

Yükselmekte olan kaos gürültüsünde Gongsun Zan, bu gürültüyü kesecek temiz ve güçlü bir ses olarak görülmüştür. İnandığı şeylere sıkı sıkıya bağlı ve doğru olduğunu düşündüğü şeyleri yapmaktan korkmayan bir yapıya sahiptir. Gongsun Zan, sınırın ötesindeki dış düşmanlara karşı imparatorluğu savunması sebebiyle güçlü bir savaşçı olarak nam salmıştır. Gongsun Zan topraklarını yönetirken de aynı askeri zihniyet ile yönetmekteydi. İmparatorluğun bu tehlikeli köşelerinde, askeri bir yaklaşıma sahip olmak göz ardı edilmemesi gereken bir özelliktir.

Dost seçine bağlı olarak Gongsun Zan, kuzeyi alıp onun imparator olmasına vesile olacak bir soy ağacı kurup kuramayacağını görecektir.

Oyun Stili

Gongsun Zan geleneksel askeri kafa yapısına sahip bir karakterdir ve oyun tarzı da onun bu özelliğini yansıtmaktadır. İmparatorluk yönetimine askeri bir yaklaşımla odaklanan Gongsun Zan, ‘yöneticiler’ yerine ordularındaki generalleri vali atayabilmektedir. Bu yolla da generallerin yerleştirildiği eyaletlerde bazı bonuslar elde etmektedir.

Gongsun Zan ülke lideri olarak iki önemli bonus sağlamaktadır. Birincisi, %50 ikmal menzili bonusu. Bu bonus özellikle savunma yaparken ona güç kazandırmaktadır ve generallerinden gelen bonuslar ile iyi bir uyum sağlamaktadır.

İkincisi ise, şok atlıları. Bu atlılar diğer ülkelere göre daha ağır zırhlıdırlar ve savaşta çok daha dayanaklıdırlar. Yine de bu iki bonus da Gongsun Zan’a özel olması sebebiyle o öldüğünde ve varisi onun yerine geçtiğinde bu iki bonus da kalkacaktır.

Gongsun Zan’ın ülkesi ayrıca özel beyaz atlı okçular birimlerine sahiptir. Bu atlılar oyundaki en güçlü atlı okçu birimleri arasındadır ve savaşta çeşitli strateji uygulama seçenekleri sunmaktadırlar.
Gongsun2.jpg

Guanxi

Gongsun Zan, Liu Bei ile birlikte büyümüştür ve bu okul arkadaşı ile iyi ilişkilere sahip olmayı sürdürmektedir. Bunun dışında emrinde üç krallık döneminin en büyük savaşçılarından olan Zhao Yun da bulunmaktadır.

Arkaşlık yönünden zengin olsa da Gongsun Zan’ın hiç çocuğu yoktur. Bu yüzden güçlü bir veraset zinciri oluşturmak, Gongsun Zan’ın hanedan stratejisini oluşturma yolunda önemli bir yere sahiptir.

gongsun3.jpg

Başlangıç Durumu

Gongsun Zan Youbeiping Eyaletinde nispeten güvenli bir başlangıç pozisyona sahiptir. Burası kolayca bir güç merkezine dönüştürülebilir olsa da bu bölgenin dışına çıkmak büyük bir başarıdır.

Batıdaki rakibiniz Liu Yu büyük bir tehdit oluşturmakta. ‘Kuzeyin Savunucusu’ olarak onu yenip bölgenin kontrolünü ele alma görevi size düşmektedir. Kaosa yenik düşmemek için Kuzeyi kontrolünüz altında birleştirmelisiniz.

Bu sırada diğer sınır komşunuz Yuan Shao güç kazanmakta. Bu sebeple Yuan Shao ile görüşüp Han Fu’ya karşı destek sağlayıp tarihi düşmanınızı bir müttefiğe çevirme yolunu seçmediğiniz sürece onunla karşı karşıya gelmek neredeyse kaçınılmaz durumda.

gongsun4.jpg

Başlangıç İkilemi

Gongsun Zan ile ondan çok farklı bir yöntem benimseyerek; Wuhuan ve Xianbi halklarına karşı daha hoşgörülü bir strateji kullanan sınırdaşı Liu Yu arasında bir sorun çıkmak üzere. Liu Yu ayrıca Dong Zhuo’yu desteklemekte ve Gongsun Zan, Liu Yu’nun bu alandaki başarısından memnun değildir.

Ayrıca Yuan Shao, Han Fu’ya karşı destek istemektedir. Kaynaklarınızı bu anlaşmazlığa müdahale etme yolunda kullanmayı tercih ederek Yuan Shao ile iyi ilişkilere sahip olabilirsiniz.

Bu iki anlaşmazlıktan hangisine odaklanacaksınız, ve kaynaklarınızı hangisi için kullanacaksınız?

Senaryo İlerlemesi

Gongsun Zan’ın oyun başındaki odağı kuzeyde bir güç merkezi oluşturmak üzerine. Bunu gerçekleştirmek için Gongsun Du ile müttefiklik kurulabilir fakat Gongsun Zan’ı boyun eğdirip bölgeyi tamamen kontrol altına almak daha etkili olabilir.

Bundan sonra rakibiniz Liu Yu’yu bozguna uğratıp Han imparatorluğu bölgesinde hak iddia edebilirsiniz.

Güç merkezinizi oluşturduğunuzda ise ilerleyişiniz, Yuan Shao ile yaşanması muhtemel çatışma sebebiyle, kaçınılmaz bir şekilde Batı yönünde olacaktır. Bu yüzden Yuan Shao’nun topraklarının ötesinde üvey kardeşi Yuan Shu, kurnaz Cao Cao hatta dağ haydutları Zhang Yan ve Zheng Jiang gibi bazı müttefikler aramak zekice olacaktır.

Nihai olarak Gongsun Zan Kuzeyi güvenliğini sağladıktan sonra imparator olma hedefine doğru ilerlemelidir.

Gongsun Zan nasıl oyuncular için önerilir?

Gongsun Zan uzman militaristler için iyi bir seçenektir. Gongsun Zan korku bilmez, sınır tanımaz bir savaşçı olmanın yanında gerektiğinde de bir savunma ustası olabilmekteydi. Cesaret onun göbek adıydı. Eğer onun fethetmek istediği bir hedef varsa karşısında olmaktansa yanında olmayı tercih etmek zekice olacaktır.

Yazar: Emre Aytaç

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
  1. halid bin velid Temmuz 1, 2019 | Cevapla

    sarı nehrin güneyine inebildikten sonra ki aşamalar kendiliğinden geliyor zaten kuzeyi birleştirene kadar birileri düklük veya krallık ilan etmiş oluyor önemli olan zhang yan ve dong zhuoyu mağlup edip kuzeryş birleştirmek başarılı bir yazı olmuş ancak atlı okçular için konuşacak olursak fiyatları muazzam pahalı olduğu için genelde tercih etmedim ben oynarken

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr