Total War: Three Kingdoms’ta Liu Biao

 

Aristokrat Liu Biao

  • Kahraman Sınıfı: Komutan
  • Lakabı: Han Beyefendisi

Saygıdeğer akademik bir kişiliğe sahip Liu Biao, geç Han dönemindeki bir alimler grubu olan ‘Jiangxia’nın Sekiz Dahileri’nden biridir. Jing bölgesinin valisi olarak akıllı, karizmatik, görgü kurallarına, soyluluğa ve hayatın iyi yönlerine hakim biridir. Nadiren telaşlanan bir karaktere sahip Liu Biao, Soyunun safkanlığını istikrarlı yapısıyla gösteriyor.

Han İmparatorluğu parçalansa da ruhu ve mirası soy ağacının dallarından, torunlarından yaşamını sürdürmekte. Liu Biao, bu soyu, sarsılmaz bir görev duygusuyla hizmet ederek barış zamanında yakınında tutar. Başarılı bir yönetici olan ve gelenekçi olmayan Liu Biao statükoyu korumak istiyor ve ciddiyetle kaosun sona erip mantığın galip geleceğini umuyor. Fakat zaman değişirken Liu Biao bu yeni mekanda kendine yer bulmalı aksi takdirde unutulup gidecektir.

Fakat değişim yanında fırsat da getirir. Liu Biao olağanın dışında bir Vali ve çatışma çağına ayak uydurup daha fazlası olabilme potansiyeline sahip. Xiangyang komutanlığunda otoritesini kabul ettirebilirse bu kaos ortamının içinde komutası altında istikrar zamanı yaşatabilir. Bunu temel alarak hareket ederse tüm Çin’de barışı sağlaması yalnızca bir an meselesi olacaktır.

Oyun Stili

Liu Biao’nun akademi ve ilim yönündeki odağı onun oyun stilini belirliyor. Soylulara ve seçkinlere güvenli bir sığınak sağlamanın yanında entelektüelliğe, bilgiye ve armoniye de değer veriyor. Bu durum ona ve devletindeki diğer tüm karakterlere, tecrübe kazanımını artıran özel saray pozisyonları(Student, Tutor, Scholar) sağlıyor. Ayrıca özel bina zinciri(Lodging ve Tea Gardenlar) bu tecrübe kazanımını daha da artırıyor.

İyi kullanıldığında Liu Biao’nun karakter geliştirme bonusları oyunun erken safhalarında diğer Lordlara göre daha yüksek derece general bulundurmayı sağlar. Başlangıçta önemli bir askeri güç olmasa da Liu Biao bu stratejiyi, haritadaki daha askeri zekaya sahip lordlara yetişmek için kullanabilir. Liu Biao ayrıca Cai Mao ve Huang Zu gibi iki vassalın efendisi olarak, diğer lordlara göre daha güvenli bir diplomatik durumda başlıyor. Bu vassallar Güneyindeki toprakları işgal edip Güney sınırlarında kayda değer destek sağlayabilirler.

Yönetimi soğukkanlı ve istikrarlı olan Liu Biao devletinin lideri iken topraklarına mutluluk ve emri altındaki tüm karakterlere tatmin bonusu  sağlar. Ancak oyunun başlangıcında genç kimse yok. Bu yüzden oynarken kimi varisiniz olarak atayacağınıza dikkat etmelisiniz. Oğullarınız sizin kanınızdan olmalarına rağmen babaları onların yaşındayken göstediği potansiyeli göstermiyorlar. Bu sebeple mirasınızın devamını sağlamak için mevcut ailenizin dışına bakmak zorunda kalabilirsiniz.

Liu_Biao2.jpg

Guanxi

Liu Biao oyuna yakın bir arkadaşının desteğine sahip olarak başlıyor; cesur ve yaşlılığın verdiği bilgeliğe sahip Huang Zhong. Yaşına rağmen Huang Zhong yetenekli bir savaşçı olmanın yanında bölgedeki en iyi okçulardan biri olduğunu da fırsatını bulduğunda kanıtlayabilir.

Liu Biao ayrıca iki oğlu Liu Qi ve Liu Cong’un da desteğini alıyor. Zaman geçtikçe onlara Xiangyangın yönetiminde daha büyük sorumluluklar verilmeli. Fakat Liu Biao’nun her iki oğlundan fazla Huang Zhong’a güven beslediği herkes tarafından bilinir. Huang Zhong’un yaşı onun varis atanmasını engellese de Liu Biao’nun hali hazırda görev için birilerine baktığı söyleniyor.

Liu_Biao3.jpg

Başlangıç Durumu

Liu Biao oyuna, Han İmparatorluğu tarafından atandığı Xiangyang komutanlığındaki Jing bölgesinin Valisi olarak başlıyor. Fakat isyancılar bölgesinin her tarafında ayaklanıyorlar. Liu Biao bu isyancıları bertaraf etmeli, halkını korumalı ve daha ilerlemeden önce komutanlığında barışı sağlamalı. Yalnızca bu yolla Liu Biao genişleyebilir ve diğer lordların bölgelerine hareket edebilir. Bunların arasında Yuan Shu ve Sun Jian ilgilenilmesi gereken ilk lordlardan olabilirler.

Liu_Biao4.jpg

Başlangıç İkilemi

Liu Biao’nun ikilemi, Yuan Shao’dan gelen; Sun Jian’dan İmparatorluk Mührünü alması için gelen gizli bir mesaj ile başlıyor. Oyuncu, Yuan Shao’nun isteğini kabul edip Sun Jian’a saldırmayı seçerse Sun Jian ile Yuan Shu arasında bir savaşa sebep olur. Ya da oyuncu, Yuan Shao’nun talebini görmezden gelmeyi seçip Kuzeydeki lordların kızmasına sebep olabilir.

Bu ikilemdeki seçiminiz Sun Jian, Liu Biao ve Yuan Shu arasındaki bu merkez bölgenin mevcuttaki durumuna büyük çapda etki edecektir. Yuan Shao’yu yok saymak durumu daha sakin tutacaktır fakat potansiyel düşmanlarınız da bu durumda güçlenmeye devam edebileceklerdir. Sun Jian’a saldırmak ise zorlu bir başlangıca sebep olduğu gibi büyük fırsatlar da sağlayacaktır…

Xiangyang komutanluğının yöneticisi olarak, oyuncu, isyancılara kaybedilmiş bölgeleri fethederek komutanlığı birleştirmeli. Ardından Liu Biao genişlerken bazı zorluklarla karşılaşacaktır ve düşmanlarını akıllıca seçmelidir. Eğer Sun Jian ve Yuan Shu ile savaşa girmez ise Han İmparatorluğu ile bağını koparmayı göz önünde bulundurmak zorunda kalabilir ya da daha ileri adımlar atıp etki alanını genişletmeden önce Xiangyangı geliştirmeye odaklanabilir.

Liu Biao nasıl oyuncular için önerilir?

Liu Biao; ilim, bilgelik ve düşünerek doğruyu bulma yolunu seçerek kaotik topraklara barışı getirmeyi arzulayanlar için iyi bir seçenektir. Topraklar çatışmalar ile sarsılıp dururken düzeni sağlamalısınız; Liu Biao, bilgeliği ve deneyimini; krallığını koruma yolunda birer kılıç ve kalkan olarak gören bir adamdır.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr