Total War Video İçerik Ekibi

Bu yazıda Total War Video İçerik ekibi lideri Tom Hawkins ile ekibin çalışmalarına ve gelecekte yapacaklarına dair röportaj yapılıyor.

Ekip Yönetimi

İçerik ekibinin şu anki lideri Tom Hawkins Creative Assembly’e serbest video editörü olarak katıldı. Web tasarımı geliştirme işinde geçmişi olan Tom, video editlemeyi de öğrenmiş ve birçok kurumsal işin yanında çeşitli YouTube kanallarına “Top 10” videoları yapıyor.

Tom, işe ilk alındığında kendisine bir Rome general özellik kartı yapmıştı.

Creative Assembly’de çalışanların çoğu gibi Tom’un normal bir iş gününde yaptıkları çok çeşitlenebilir: “Ekip içeriğini gözden geçirmekten tutun videolar oluşturmaya veya canlı yayınlarda yer almaya, bu ekipte hiçbir gün aynı değildir – ve bu benim adıma eğlenceli bir durum!”

Peki Tom iş saati dışında hangi oyunları oynuyor?

“Genellikle strateji yada FPS oyunları oynuyorum. Rome I’den beri Total War oyunları oynuyorum ve yaklaşık olarak aynı zamanlardan beri FPS oyunları da oynuyorum. Favorilerim PUBG ve CS: Source. Ayrıca FIFA da oynuyorum.”

Ekipman, Kurulum ve Yazılım

Bir ekip ancak kullandığı aletler kadar iyidir. Peki Total War içerik ekibi ne kullanıyor?

Canlı yayın çekimleri için içerik ekibi Lumix GH5 kamera kullanıyor. Yayına ayrılmış odadalarken ise Blackmagics kullanıyorlar.

Yayın odası içerik ekibinin bürosuna yakın bir şekilde konumlandırılmış durumda. Oda, eski bir toplantı odasının bir stüdyoya çevrilmesinden oluştu ve Total War: Live adıyla da anılıyor.

Tom’un sözüyle: “Yayınların yüklenmesi konusunda gittikçe inekleşmeye başlıyoruz. Üç bilgisayarımız var – ikisi oyuncu ve yanındaki kişi için iken diğeri de yayını gösteriyor. Oynanışı(ve yanındaki kişinin ekranını) vMix’e[ekibin tercih ettiği yayın programı] aktaran dahili fişlerimiz var. Daha sonra tüm ekranları ayarlayacağımız bir üretim masasına ve oyun masasından sahneleri değiştirme, sesi susturma vb. işleri yapmamızı sağlayan Elgato Stream Deck var – bu da yayınlar esnasında tam zamanlı bir yapımcıya ihtiyacımız olmadığı anlamına geliyor.”

Odanın diğer yarısı ise “Tabletop Tuesdays” ve “Total War Bake Off” için kullanılıyor. Tavandan çekim yapan ve önden çekim yapan iki kamera var.

“İşin bir diğer güzel yanı ise bu bilgisayarları almak. Bilgisayarlar tam birer canavarlar ve Ultra grafiklerde neredeyse bütün oyunları oynayabileceğimiz anlamına geliyor.”

Total War İçeriği Oluşturmak

Total War içeriği üzerinde çalışmak neredeyse diğer tüm oyunların içeriği üzerinde çalışmaktan farklı bir yapıya sahip.

Tom bu durumu bir avantaj olarak görüyor, fakat: “Mesele içerik üretmek olduğunda Total War’ın diğer oyunlara göre daha büyük bir özgür alan sunduğunu düşünüyorum. Harita üzerinde rahatça hareket edip, birimlere yaklaştırabileceğiniz ve görüntüyü değiştirebileceğiniz bir kamera sistemi var ve bunu büyük bir ölçü yakalamak için kullanabiliyorsunuz. Asıl husus ise sandbox bir oyun olarak her şeyin plana göre gitmesi pek olası bir durum değil.”

Bazı zorluklar da var tabi ki: “Temel sıkıntılardan biri yazılım ve teknoloji sürekli yenileniyor ve değişiyor – Aslında hiç bir şeye “dokunmuyoruz” ama yine de “kırılıyorlar”. Bu durum genellikle daha fazla ve daha fazla test yapmamız gerektiği anlamına geliyor. Diğer bir husus ise Total War oynarken aynı zamanda “chat” ile konuşmak ve yazmak – Göründüğünden daha zor!”

İçerik ekibinin bazen Gamescom ya da TwitchCon gibi sektördeki büyük etkinliklerine giderek video çekmek, fotoğraf çekmek ve hatta canlı yayın yapmak gibi görevlerde yardımcı olduğunu söylemeye bile gerek yoktur heralde.

İçerik Ekibinin Geleceği

Peki Total War içerik ekibinin geleceği hakkında ne söylenebilir?

“Geçen yılki programımıza bazı yeni gösteriler ekledik, Tabletop Tuesday ile masa oyunlarına odaklandık. Throwback Thursday ile eski oyunlarımızı oynadık. Her ikisi de güzel, Total War Live’in antik bir görünümde olmasını sağlayan yeni, modern ve gösterişli logolara sahip durumda! Yeni logolarımızı tasarlayan marka tasarımcımız Matt Wright’ı anmayı unutmayalım!

Ekibe ayrıca bazı yeni katılanlar da var. Dom bu ay başladı ve oynanış videoları yapmanın yanında ekibe daha fazla canlı yayın yapma hususunda destek olacak. Ekip ayrıca Kasım ayında yapılacak canlı yayınlara odaklanması için yeni bir kişiyi daha işe almış. Tom’un demesine göre: “Yakında daha büyük ve daha iyi işlerin geldiğine tanık olacaksınız!”

Peki Tom, kendi başlarına içerik üretmek isteyen kişilere ne tavsiye verirsin?

“Çalış, çalış, çalış! Eğer Total War oynayabiliyorsan muhtemelen oynanış videoları da çekebilirsin. Bazı oyuncular halihazırda gayet güzel machinimalar yapıyorlar. Total War, oynanış videosu yapma konusunda gerçekten büyük bir özgür alan sunuyor.”

“Ben bu sektöre bir YouTube kanalı açıp kanalı neredeyse bir öz tanıtım olarak kullandım. Yeteneklerinizi geliştirmek için her videoda yeni bir şeyler yapmaya çalışın ve görüntülenme sayısına değil kaliteye odaklanın.”

Eklemek istediğin bir şey var mı?

“Bir sonraki seferde görüşmek üzere.”

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te Kuzey Amerika Görev Ağaçları #3 #eu4 https://t.co/IfUjg8pXWJ
Imperator'da Nüfus Artışı ve Anadolu'daki Harita Değişiklikleri #imperator https://t.co/2RV9YYYlm2

Strategyturk Arşiv