Crusader Kings III’te Kültür Özellikleri ve Kültürel Kabullenme

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta oyunda yapılacak kültür değişiklikleri tanıtılıyor.

Merhabalar!

Günlüğün konusuna geçmeden evvel, 1.4 ile birlikte beliren bazı hataları düzelten ek bir yama çıkacağını belirtmek isteriz. Bu yama üzerinde çalışmaya halen devam ediyoruz ancak işler yolunda giderse önümüzdeki hafta içerisinde çıkmış olacağını düşünüyoruz.

Şimdi gelin bazı heyecan verici değişikliklerden bahsedelim. Royal Court eklentisinde kültürlerde önemli değişiklikler yapacağımızı söylemiştik. Mezhepler oyunun çıkışı öncesi yaptığımız çalışmalar neticesinde daha dinamik ve daha özelleştirilebilir bir yapı kazanırken, kültürler ise statik ve mezheplerle kıyaslandığında pek de ilgi çekici olmayan bir unsurdu. Bu durum artık değişiyor.

İlk olarak, artık yeni kültürler oluşturabileceksiniz. Bunu hem tarihsel olaylar neticesinde hem de çeşitli alternatif tarih senaryolarıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. İlk olarak kültür nedir ve kültür nelerden oluşur, gelin bunlardan bahsedelim.

01_culture_window.jpg

Kültür Özellikleri

Bir kültürün 5 Kültür Özelliği vardır. Bunlar Karakter, Miras, Dil, Savaş Teamülü ve son olarak Estetik. Bunların arasında karakterler en önemlisi olsa da, her birinin kültürün oynanışında ve diğer kültürlere bakış açısında oynadığı bir rol vardır.

Karakter

Her karakter bir kültürü tanımlayan genel bir temaya odaklanıyor. Kültürün karakteri çeşitli etkiler ve bonuslar sağlamanın yanı sıra, kültürün farklı Gelenekleri benimsemesini daha kolay veya daha zor hale getirebiliyor. Oyunda toplam 7 karakter bulunuyor:

  • Savaşçı
  • Toplumcu
  • Saraycı
  • Eşitlikçi
  • Yenilikçi
  • Maneviyatçı
  • Metanetli

Aşağıda oyunda nasıl göründüklerini inceleyebilirsiniz:

02_ethos_bellicose.jpg

03_ethos_spiritual.jpg

04_ethos_inventive.jpg

Miras

Kültürlerin mirasını mevcut sistemdeki kültür grupları gibi düşünebilirsiniz. Örneğin Bask ve Kastilya kültürleri İberya Mirasına sahip olurken, Oğuz ve Kuman kültürleri Türki Mirasına sahip olacak. Oynanış yönünden bakıldığında ortak bir mirasa sahip olmak Kültürel Kabullenme sisteminde önemli bir rol oynuyor.

Dil

Her kültürün belirlenmiş bir dili var. Diller haritada ve kültürler arasında büyük farklılıklar gösterebiliyor. Arapça gibi bazı diller birçok kültürde konuşulurken, çoğu dilin iki veya üç kültürden daha fazlası tarafından konuşulmadığını göreceksiniz. Bazı coğrafyalarda o kültüre has bir dil olduğunu dahi görebileceksiniz, örneğin Bask dili bu noktada güzel bir örnek teşkil ediyor. Buna karşın kültürlerin önemli bir kısmı ortak dile sahipler diyebiliriz.

Karakterler sahip oldukları kültürün dilini her zaman konuşabilecekler ancak dilemeleri takdirde farklı diller de öğrenebilecekler. Birden fazla dil bilmenin çeşitli avantajları var, farklı kültürden bir karakterle aynı dili konuşabilmek o karakterin veya kontluğun size karşı olan görüşünü etkileyecek. Vasallarınızın ana dilini (yani onların kültürlerinin dilini) bilmeniz ülke yönetiminde size çok önemli bir avantaj sağlayacak.

Savaş Teamülü

Savaş Teamülü kültürünüzde hangi cinsiyetteki karakterlerin şövalye ve komutan olabileceğini belirliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu sorunun cevabı erkekler olabilir, kadınlar olabilir veya her ikisi de olabilir. Mezheplerdeki cinsiyet ilkelerinin savaşlarda söz sahibi olmasını doğru bulmuyorduk. Bu ilke hükümdarlık ve unvan sahibi olmak gibi hususlara yönelikti. Kadınların da eşit hakka sahip olup hükümdar olabilmesi, onların ordu yönetebileceği veya şövalyelik yapabileceği anlamına gelmemeli. Kültürde yaptığımız değişikliklerle birlikte bu hakkı mezhepten çıkarıp kültüre ekledik.

Estetik

Bu özellik, kültürün görünümünü oluşturan farklı unsurları ifade ediyor. Ne tür giysiler giyiyorlar, hanedanlarında ne tür armalar tercih ediyorlar, ne tür bir mimari yaklaşıma sahipler, harita üzerinde askerleri nasıl gözüküyor vb.

Kültürün isim tercihlerini de bu özellik belirliyor, ne tür isimler kullanıyorlar, hanedanlarında herhangi bir ön ek bulunuyor mu vb. Aynı şekilde unvan ve yerleşim isimleri de bundan etkileniyor.

Modcular için ufak bir bilgilendirme, tüm bunları kültür başına tekil olarak ayarlayabiliyorsunuz, dilediğiniz gibi farklı görünümler yaratabiliyorsunuz.

Gelenekler

Kültür değişikliklerinin en önemli noktası gelenekler. Geleneklerin en önemli yönü daha önceleri varolan ancak neden öyle olduğunu açıklayamadığımız şeyleri bir zemine oturtmamızı sağlaması. Örneğin Anglo-Sakson kültürünü ele alalım, Seçimli Sakson Verasetine erişebiliyorlar ama neden erişebildikleri oyun içerisinde açıklanmıyor. Artık bu durumu açıklayan bir Geleneğe sahipler. Bu şekilde kültürlere farklı oynanış bonusları ve farklılıklar kazandırabiliyoruz.

Bir kültürün toplamda 5’ten fazla geleneği olamıyor ancak yeni çağlara girdikçe sahip olduğunuz gelenek sayısı artabiliyor. Birçok kültür oyuna 3 veya 4 gelenekle başlıyorlar, bu da oyun esnasında yeni gelenekler ekleyerek kültürünüzü şekillendirebileceğiniz anlamına geliyor. Yeni gelenekler eklemek için kültür önderi olmanız yeterli.

Her gelenek her yerde kullanılamıyor. Oyunda bazı bölgesel geleneklere sahibiz, bazı miraslara bağlı geleneklere sahibiz. Geleneklerin birçoğunu her koşulda elde edebiliyorsunuz ancak bazılarının çeşitli şartları olabiliyor, mesela Tepe Sakinleri geleneği için kültürünüzün tepelik bir arazide kontluk sahibi olması gerekiyor.

Gelenekleri benimserken prestij harcıyorsunuz ve harcamanız gereken prestij maliyeti kültürünüzün karakterine göre değişiyor. Eğer karakteriniz geleneklerinizle uyuşmuyorsa bazı gelenekler çok daha pahalı olabiliyor. Eğer kültür önderiniz çeşitli şartları sağlamıyorsa gelenek aynı şekilde daha pahalı olabiliyor, örneğin “Sadece En Güçlüler” isimli gelenek, kültür önderinin dövüş becerisi 12’nin üstünde en az 6 şövalyesi yoksa daha pahalıya benimseniyor. Bu pahalılaşma bazı gelenekleri elde etmenin daha zor olmasını sağlamayı amaçlıyor, her zaman daha pahalı da olsa istediğiniz geleneği açabiliyorsunuz.

Gelenekleri anlatmak yerine aşağıda sizlere bazı örnekler sunacağım:

06_tradition_chivalry.jpg

07_tradition_esteemedhospitality.jpg

08_tradition_seafarers.jpg

09_tradition_landofthebow.jpg

Kültürel Kabullenme

Kültürel kabullenme, iki kültürün birbiriyle kaynaşmasını, birbirlerine olan yakınlıklarını ifade ediyor. Bu durum yeteri kadar beklendiğinde kültürlerin birbirlerine karşı görüşlerinin daha olumlu olacağı ve ülkenizdeki her toprağı kendi kültürünüze dönüştürmenize gerek olmayabileceği anlamına geliyor.

Farklı bir kültürden olmak eskiden statik bir görüş eksisine sebep oluyordu. Artık bu görüş eksisi sizin kültürünüzle hedefin kültürü arasındaki kültürel kabullenmeye göre şekilleniyor. %0 kabullenmede görüş eksisinin tamamını alırken, %100 kabullenmede görüş eksisinin tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz. Bu kabullenme karşılıklı bir şekilde işliyor, eğer Fransızlar Normanları %20 kabulleniyorsa, Normanlar da Fransızlara karşı %20 kabullenmeye sahip demektir.

Kabullenmenin değişebileceği 2 yol var, bunlardan ilki kabullenme ana hattıdır. Ana hat değeri 2 kültürün birbiriyle benzeşmesi durumunda daha yukarıda olur, örneğin 2 kültür aynı dine veya mezhebe sahip olabilir, aynı değerlere sahip veya aynı dili konuşuyor olabilirler. Tüm bunların dışında en önemli faktör miras, eğer 2 kültür aynı mirasa sahipse kabullenme ana hatları çok daha yüksek olacak.

Eğer kabullenme değeri ana hattın üstündeyse, zaman içerisinde bu ana hatta inecek şekilde düşüş gösterecek. Eğer kabullenme değeri ana hattın altındaysa, bu durum kabullenme değerinin artmasına sebep olmayacak. Kültürler arası olumsuz ilişkiler bir gecede düzelmeyecek.

İkincil olarak, kabullenmeyi etkileyen bir diğer faktör kültürler arasındaki etkileşimler. Birbiriyle hiç etkileşime girmeyen kültürlerin kabullenme değeri artmayacak. Aynı devlet içerisinde bulunan kültürlerin birbirlerine karşı kabullenmeleri artabilecek. Farklı kültürden karakterlere gösterdiğiniz muamele, onlara savaş açmak veya unvanlarını feshetmek o kültürle sizin kültürünüz arasında ilişkilerin zayıflamasına sebep olabilecek. Aradaki fark çok devasa olmasa da, bu gibi eylemlerin etkisi büyüklüğe göre değişecek, küçük bir kültürün tek kontluğunu elinden almanız, devasa bir kültürün tek kontluğunu elinde almanıza nazaran daha gücendirici bir eylem olacak. Eğer yüksek kabullenme değerine sahip olmak ve Fransa’daki Oksitanları mutlu tutmak istiyorsanız, onlara iyi davranmanız gerekecek.

10_cultural_acceptance.jpg

Kültür değişiklikleri Royal Court eklentisiyle birlikte çıkan yamayla, ücretsiz bir şekilde oyuna eklenecek.

Görüşmek üzere, hoşça kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv