Total War Saga: TROY’da Diomedes

DIOMEDES_Cover_Image_1920x600.jpg

Ülke: Argos – Sınıf: Destansı Dövüşçü

DIOMEDES_Tall_Profile_Shot_1080x1920-576x1024.jpg

Kimdir?

Tydeus’un oğlu Diomedes, Akaların Truva saldırısında taktiksel zekasıyla öne çıkmıştır. Genç yaşına rağmen oldukça tecrübeli bir savaşçı olan Diomedes, akranlarına nazaran çok daha fazla muharebede yer almış, Argos’u refaha ve ihtişama taşımıştır. Kendisi erdemli bir savaşçıdır ve tanrıça Athena’nın favorisidir. Muharebede o kadar acımasızdır ki, tanrı Ares’i dahi yaraladığı söylenir.

Babası Tydeus şöhretli bir kahramandır ve Thebes’in Yedi Kapısı’nda hayatını kaybetmiştir. Buna karşın gölgesi hala oğlu Diomedes’in üstündedir ve sıklıkla oğlunun başarılarını babasınınkileriyle mukayese etmesine sebep olur.

Stratejik zekasının ve muharebe yeteneğinin yanı sıra, Diomedes Nestor’un dahi dikkatini çekmiş bir bilgeliğe sahiptir. Diomedes ölümlülerin ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar tanrıların planlarından kaçamayacağını ve her zaman kaderin galip geleceğini bilir.

Oynanış Stili

Zafer hazırlığı sever, Diomedes sahip olduğu muharebe tecrübeleri neticesinde bu gerçeğin farkında. Muharebe alanına adımını basmadan evvel, Argos savaşçıları Diomedes’in Strategos’u tarafından özel bir eğitimden geçirilir.

Usta stratejistler savaş kazanmanın fetihler yapmaktan daha fazlası olduğunu bilir. Diomedes her zaman düşmanının en zayıf anını kollar, onları savaşçı ruhuyla perişan eder ve Argos’un lehine olacak antlaşmalar imzalar. Kaba kuvvetle başarılabilecekler kısıtlıdır. Kurnazlığı ve bilgeliği sayesinde Diomedes düşmanlarının zaafını bulup, barış sağlandıktan sonra en doğru antlaşmaları yapabilir.

Argos’un birlikleri İthaka ile benzerlik göstermektedir, düşmana sürpriz konumlardan saldırıp, tekrardan organize olmalarına mahal vermeden onları bozguna uğratmayı hedefler.

DIOMEDES_Standard_Key_Art_Pose_1920x1080-1024x576.jpg

Başlangıç Konumu

Argos Atreides kardeşlerin hemen arasında, ortak düşmanları Korint’i yenilgiye uğratarak Aka birliğine yardımcı olmaya hazır bir şekilde oyuna başlıyor. Diomedes ardından batı Peloponez’e ilerleyebilir veya Ege Denizi’ni geçebilir. Thebes şehrinde beliren yeni bir tehdit, Tydeus’un oğlunu tekrardan Yedi Kapılı Şehre getirecektir.

Bronz üreten Thyrea kenti Diomedes için büyük öneme sahip. Arkadyalılar genellikle dost canlısı komşulardır ancak Argos’un zenginlikleri onların dahi gözünü döndürebilir.

DIOMEDES_Start_Position_1920x1080-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

Stratejik zekasıyla tanınan ve Athena’nın favorisi olan Diomedes, düşmanın zaaflarını tespit edip barış antlaşmalarından en iyi sonuçla çıkmayı seven oyuncular için idealdir.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Yaz Festivali 2021: Total War: THREE KINGDOMS Çekilişi https://t.co/G8d1bMjLFo https://t.co/5AF1k3NLAu
Hearts of Iron IV'te Askerî Teşkilat Arayüzü #2 https://t.co/D7zgZ4YAwp

Strategyturk Arşiv