EU: TBG’de Eylem Kartları ve Fransa

Görsel

Europa Universalis’in masa oyunu için kaleme alınmış 3. geliştirici günlüğünde eylem kartlarından, lider ile danışmanlardan ve Fransa’dan bahsediliyor.

Geçtiğimiz geliştirici günlüğünde sizlere monark puanı sisteminden bahsetmiştik. Bu puanı oyun içerisindeki çeşitli eylemlerde kullanabiliyorsunuz, bu günlüğün konusu tam olarak bu eylemler.

Eylem Kartları

Oyuncuların her zaman gerçekleştirebildiği temel eylemlerin yanı sıra, oyunda Eylem Kartlarıyla gerçekleştirilen bazı özel eylemler mevcut. Bu eylemler monark puanlarının 3 türüne bölünmüş durumda: İdari kartlar, diplomatik kartlar ve askeri kartlar. Kart çekme aşamasında ne tür kart çekeceğinize siz karar veriyorsunuz. Eylem aşamasında oyuncular her tur 1 eylem olmak üzere sırasını oynuyor. Sıra size geldiğinde isterseniz bir eylem kartı oynayabilir, isterseniz kart oynamadan temel bir eylemi yerine getirebilirsiniz.

Action_Cards-w-text-1-1024x512.jpg

Yukarıdaki resimde idari (yeşil), diplomatik (mavi) ve askeri (kırmızı) kartların prototiplerini görüyorsunuz. Bu kartlar üzerindeki yazılar ve grafikler henüz tamamlanmış değil, ancak sistemin temel görünüşünü şimdilik ifade etmek için yeterli.

Her eylem kartının gerçekleştirilebilmesi kartın sol üst köşesinde belirtilmiş puan maliyetinin harcandığı anlamına geliyor. Harcanacak puan her zaman kartın bağlı olduğu türde oluyor, burada maliyetin arkaplanındaki renkten de hangi türde puanın harcanacağını çıkarabiliyorsunuz. Bu renk sistemi oyun genelinde kullanılıyor. Monark puanı maliyetini karşılamanız durumunda kartın üzerinde yazan etkiden yararlanabiliyorsunuz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde askeri kartlar size askeri bonuslar sağlıyor. Bazı askeri kartları bir başka oyuncunun turunda oynamanız dahi mümkün. Diplomatik kartlarla ittifaklar kurup evlilikler ayarlayabiliyor, çeşitli diplomatik etkileşimlerde bulunuyorsunuz. Hatta rakip oyuncularda casus ağı kurarak onlara karşı kullanabileceğiniz bazı eylemleri aktifleştirmeniz mümkün. İdari kartları kullanarak ülkenizin altyapısını ve ekonomik kapasitesini güçlendirebiliyorsunuz.

Liderler ve Danışmanlar

Her kartın altında bir de karakter portresi ve ikonların olduğu bir alan olduğunu farkedebilirsiniz. Bu her eylem kartının aslında 2 farklı şekilde kullanılabileceği anlamına geliyor, isterseniz yukarıdaki eylemi gerçekleştirmek üzere kullanabilirsiniz, isterseniz alttaki karakteri elde etmek için.

Oyunda yuvarlak ve kare portrelerle ayırt edilebilen 2 tür karakter var, yuvarlak portreler liderleri ifade ederken, kare portreler danışmanları ifade ediyor. Liderlerinizi hükümdar olarak kullanabilir, ordunuzun veya filonuzun başına geçirebilirsiniz. Liderlerin her monark gücünde bir yetenek seviyesi mevcut. Öte yandan danışmanlar size sadece alanlarında monark puanı sağlıyor, eğer diplomatik yeteneği 1 olan bir hükümdara sahipseniz ve +3 veren danışmanınız varsa, oyunda her tur 4 diplomatik puan kazanıyorsunuz. Hükümdarlar genellikle ömürleri boyunca sizin yanınızda olurken, danışmanları dilediğiniz zaman kovabiliyorsunuz.

France-1024x575.jpg

Major Ülke Tanıtımı: Fransa

1444 başlangıcında Fransa İngiltere ile Yüzyıl Savaşlarının sonlarında, bir ateşkesin etkisi altında. Fransa ve İngiltere’nin güç olarak neredeyse birbirine yakın olduğunu söyleyebiliriz ancak Fransa savaşa daha hazırlıklı. İngiltere’nin tüm anakara bölgelerinde hak iddialarınız hazır, bu da dilediğiniz vakit savaş açabileceğiniz anlamına geliyor. Buna ek olarak yakınlardaki minor ülkeleri kolaylıkla ele geçirebilir, İtalya macerasına çıkabilirsiniz. Fransa aynı zamanda yüksek bir vergi gelirine ve insangücü rezervine sahip.

Ancak Fransa’nın etrafındaki potansiyel düşmanlara dikkat etmesi gerekiyor. Güneyde Kastilya İspanya’yı birleştirme peşinde. Kuzeybatıda rakibiniz İngiltere, doğuda Avusturya Kutsal Roma İmparatorluğu makamında. Eğer komşunuz Burgonya düşmanlarınızdan birinin etkisi altına girerse bu sizin için can sıkıcı olacaktır. Fransa diğer güçlerle denizde mücadele etmek istiyorsa daha çok liman elde etmeli.

Her şeye rağmen Fransa Yüzyıl Savaşlarından başarılı bir sonuçla ayrılırsa, çok fazla kaynak harcamaksızın istikrar ve büyüme sağlayarak Reformasyon öncesi yaşananlara en hazırlıklı ülke konumunda olabilir.

Europa Universalis IV oyuncuları Fransa’ya has görev ve eventlerden bazılarını tanıyacaktır.

Daha önceki 2 geliştirici günlüğüne ulaşmak için:

Kickstarter’dan haberler almak ve geliştirici günlüklerine dair bildirimler edinmek için Europa Universalis haber bültenimize kaydolun.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Operasyonlar #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/C33FFVO6nc https://t.co/lKvdUhrRXo
Hearthstone'da 19 Kasım Yaması #hearthstone #battlegrounds https://t.co/dcWhZEVdEg https://t.co/eVOjeIVW9k

Strategyturk Flickr